„Jedná se o vzdělávací počin organizace Post Bellum, který je určený pro žáky osmých a devátých tříd základních škol. Ti mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit jeho celoživotní vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument,“ vysvětlila koordinátorka projektu Barbora Čandová.

Dokumentaristický tým z Vyškova pracoval pod vedením učitelky Natalie Mojžíšové. „Žáci představí výsledky své práce během slavnostní závěrečné prezentace, která se uskuteční devětadvacátého května v Kinokavárně Brno na adrese náměstí Slovenského národního povstání 33, Brno-Černá Pole. Do tohoto projektu jsou zapojeni také žáci z Lipůvky, Velkých Opatovic, Letovic i Tišnova. Všichni příznivci jsou srdečně zváni,“ doplnila Čandová.

Badatelskou práci ohodnotí odborná porota. Mezi její členy patří Ondřej Kalina Fikar, Blanka Veselá a Jaroslava Vykoupilová. Veškeré výstupy projektu budou zveřejněny na webu pribehynasichsousedu.cz, případně v archivu Paměti národa.

Podívejte se na videoreportáž, kterou pro vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů zpracovali například studenti SOUZ Chvaletice:

Zdroj: Youtube