Ta mají na jednotlivých školách zajistit kvalitní poradenství žákům v otázkách dalšího vzdělávání.

Žadatelem projektu je Základní škola Nádražní 5 ve Vyškově. Její ředitel Pavel Pospíšil naznačil, že poradenství může zvýšit poptávku po dělnických profesích.

Projekt se tak bude pídit i po požadavcích velkých firem regionu. „Spousta žáků osmých a devátých tříd se poohlíží po středních školách, kde je pro ně prioritní maturita. Jenže ve vyškovském regionu je velká poptávka po dělnických profesích. Poradenská centra budou sloužit žákům i jejich rodičům. Proškolení výchovní poradci jim budou radit, jaké další možnosti absolvent má. Šest základních škol je proto rozesetých po celém regionu, každá z nich zpracuje určitou oblast středoškolského vzdělávání. Zvolení pedagogové pak budou jezdit po partnerských školách a budou je o nejrůznějších výhodách informovat,“ vysvětlil Pospíšil.

Projekt s názvem Rozvoj kariérového poradenství na Vyškovsku je plně hrazený ze strukturálních fondů Evropské unie a státního rozpočtu České republiky. „Vše je teprve na začátku. Moderní centra mají usnadnit dětem rozhodování při volbě povolání. Pro menší školy je projekt určitě přínosem. I třeba proto, jaká je teď špatná situace s nezaměstnaností na Vyškovsku,“ řekla například ředitelka šaratické základní školy Eliška Novoměstská.