Zjistila, že se do ní vejde asi padesát lidí, což přesně vyhovovalo jejím představám. „Řekli mi ovšem, že je to pouze pro zaměstnance městského úřadu, případně že by akci musel někdo z nich vzít na sebe, s čímž jsem pochopitelně nemohla souhlasit," řekla žena, která byla připravená za pronájem normálně zaplatit.

Kulturní památka stojící na náměstí Československé armády, která patří k areálu zámku, se oprav dočkala v roce 2008. Tehdy vznikla zasedací místnost se zázemím a sociální zařízení.

Chce mít kontrolu

Město pomocí dotace opravilo střechu, podlahy i zdivo rotundy. „Vlastní ji město a pravidla jsou nastavená logicky tak, abychom měli nad svým majetkem kontrolu. Objekt je proto využívaný především v souvislosti s výkonem činností městského úřadu a k akcím, na jejichž pořádání se město podílí jako spolupořadatel," vysvětlila mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková.

Pronajmout si ji podle mluvčí můžou příspěvkové organizace zřízené městem, neziskové organizace nebo politické strany. „S nimi je možné uzavřít na základě jejich písemné žádosti smlouvu o nájmu objektu rotundy," doporučila Bezdomniková.

Budoucí jubilantce se přístup města nezamlouvá. „Nechápu, o co městu jde. Normálně bych zaplatila pronájem. Kdo opravu rotundy zaplatil? Městští úředníci určitě peníze nevybírali," dodala Nezvalová.

Podle mluvčí ovšem určitě neplatí, že by měli úředníci nějaké výhody. „Všichni mají možnost o pronájem písemně požádat. Jak naši zaměstnanci, tak i jiní zájemci. O žádostech individuálně rozhoduje rada města. Nikdo zvýhodněný není," odmítla Bezdomniková.