Kdyby se chtěl nějaký zloděj, vandal nebo třeba pedofil vloudit do některých škol v okresním městě, zřejmě by se mu to podařilo bez větších potíží. Redakce Vyškovského Deníku se o tom přesvědčila na vlastní kůži.

Dostat se krátce po jedenácté hodině například do Základní školy Tyršova není problém. Pracovníci vrátnice totiž ze své neprosklené místnosti asi těžko někoho uvidí.

Procházet se po chodbách, obdivovat výkresy na stěnách a zařízení otevřených učeben pak není problém. Stejně snadno, jak vetřelec přišel, také může odejít.

Ani pracovnice na vrátnici Základní školy Purkyňova zřejmě nevěnuje příchozím pozornost. Suverénně můžou projít bez povšimnutí a potom zase naprosto bez problémů kolem vrátnice odejít z budovy.

„Je divné, že vám vrátná vůbec nevěnovala pozornost. Mě nezastavuje, protože se známe. Dřív jsem tady totiž pracovala. Cizích lidí by se správně měla zeptat, co ve škole hledají,“ říká Vyškovanka Jana Blovská.

Odpověď vrátné na otázku bezproblémového vstupu a odchodu ze školní budovy je ovšem poněkud zarážející. „Každý inteligentní člověk si snad přečte ceduli, že se má hlásit na vrátnici,“ odpoví vrátná Jana Poláková. Dál se bavit nechce.

Jakým způsobem je škola vlastně zabezpečená, prozrazuje ředitel Základní školy Purkyňova Luděk Höfer.

„V naší škole je to trochu složitější. Naproti hlavní budovy máme ještě halu, kam žáci chodí na výuku. Odchází zadním vchodem, nebo mají sraz ve vestibulu a jdou předním. Může se stát, že když se budou třeba vracet, někdo cizí se k jejich skupině připojí. Služba na vrátnici ale trvá od půl sedmé ráno do tří odpoledne. Navíc máme nainstalované vstupní kamery,“ popisuje ředitel.

Jak je tedy možné, že redaktorky mohly nepozorovaně projít kolem vrátnice, aniž by se jich kdokoliv na cokoliv zeptal, přímo vysvětlit nedokáže. „Jak říkám, je to potíž. Zrovna končí výuka v prvních nebo druhých třídách. Jejich rodiče si je chodí vyzvedávat a čekají na ně ve vestibulu. K tomu si ještě lidé chodí pro obědy a navíc tu máme v pronájmu víceleté gymnázium. Kdyby měl člověk na vrátnici všechny zapisovat, upsal by se,“ objasňuje ředitel.

Miluše Planičková