Vojenské jednotky se usídlily v tehdejším hotelu Grepl, který dnes lidé znají jako Kojál. I to se obešlo bez větších excesů. „Nicméně už po měsíci vojenské správy přišel například zákaz nočního vycházení, průvodů i shromažďování a nařízení jízdy vpravo,“ doplnila Zemánková.

I v kronice Slavkova u Brna stojí přímo ze dne vyhlášení protektorátu stručný zápis. „Němečtí vojáci se vydali na radnici, kde oznámili, že si záštitu nad územím přebírá německá říše. Zároveň odzbrojili zbytek vojáků, co byl na slavkovském zámku. Na krátkou dobu ve městě zůstali, následně se přesunuli do dalších lokalit,“ přiblížil historik slavkovského zámku Martin Rája.

Velké problémy Němci působili lidem na severu Vyškovska. V době, kdy byl v zemi vyhlášen Protektorát Čechy a Morava, byl Jaroslavu Matuškovi z Vyškova jeden rok. Vzpomínky tak převzal od rodičů. „Žili jsme v Kulířově, kde jsme měli mlýn. Když si Němci z Drahanské vrchoviny udělali střelnici, nechali vystěhovat několik obcí včetně Kulířova,“ připomněl.

Postavení Židů

Zhoršilo se už v roce 1939.
Na Vyškovsku tehdy žilo 232 Židů, z toho 32 ve Vyškově.
První výnosy byly vydányv srpnu 1939, Židé nesměli do biografů či do Sokola.
Do 30. srpna musely být označeny židovské podniky, obchody a živnosti.

Jeho rodina, rodiče, prarodiče a tři bratři, byli nuceni odejít. „To už jsou moje vlastní vzpomínky. Usadili jsme se v Ruprechtově na hájence Maliná. Veškerý majetek, co jsme mohli vzít s sebou, odvážel otec na žebřiňáku taženém kravami,“ dodal jednaosmdesátiletý Matuška.

Těsně před koncem války rodina musela Malinou opustit, Němci tam plánovali umístění dělostřelecké baterie, a tak Matuškovi zbytek války trávili v Ruprechtově u jedné rodiny ve sklepě. „Po skončení války jsme se mohli na Malinou vrátit. Němci museli odcházet hodně rychle. Na dvoře zůstal plný hrnec guláše, pařák brambor, zadělané těsto na chleba a rozpálená pec. Vidím to jako dnes,“ uvedl Matuška.

Ve světnici pak zůstalo velké množství pistolí, ručních granátů, pušek a nábojů. Jeho otec je chodil zakopávat do lesa, aby se mohli bezpečně vrátit zpátky. „Náš dům a mlýn v Kulířově byl rozstřílený a už nikdy se ho nepodařilo obnovit,“ dodal Matuška.

ALENA GRYCOVÁ
ADAM KOŠIR