Podle aktivistů hrozí, že by tam mohly padnout až padesátileté jedle douglasky nebo čtyřicetileté kaštany a lípy.


„Na přelomu ledna a února jsme petici rozeslali mezi známými. K dispozici byla i v muzeu nebo třeba v knihovně. Dnes ji předáme starostovi Vyškova. Pokud neuvidíme od města vstřícnost, budeme v podpisové akci pokračovat,“ uvedl vedoucí petičního výboru Petr Novotný. Jako pedagog filozofické fakulty se sice biologií nezabývá, ale novinový článek ho přiměl k činu. „Že se během pouhých tří týdnů shromáždilo několik stovek podpisů, svědčí o tom, že pařezů je už ve Vyškově příliš mnoho. Stromy vždycky ustupují nějaké rekonstrukci nebo výstavbě. Skácet strom je snadné, ale nový roste desítky let,“ je přesvědčený Novotný.


Za pravdu mu dává botanik Jan Buřival. „Bojím se, že pokácí i staré stromy. Sice prý zasadí novou zeleň, ale to je nedostačující. Stromy jsou zdravé, ničemu nevadí. Nevidím tedy důvod ke kácení,“ řekl Buřival.


Podle radnice se skutečně některé stromy likvidaci nevyhnou. Ale kterých se zásahy dotknou a v jaké míře, určí až projektová dokumentace, která se teprve bude zpracovávat. „Na začátku dojde k odstranění stromů, jež budou překážet plánovaným cestám. Poté vysadíme novou zeleň. Například husté keře, aby odclonily sportovní areál. Teprve poté řemeslníci odstraní vegetaci, která není pro toto místo typická nebo vhodná,“ řekla mluvčí vyškovského městského úřadu Dana Bednářová.
Podle ní je zeleň ve Vyškově hodně zanedbaná. „Stromy nikdo několik desetiletí neošetřoval, neprořezával. To se netýká jenom předzámecké zahrady. Peticí se však budeme zabývat,“ slíbila mluvčí.


Cílem úprav předzámecké zahrady je zejména zklidnění této hlavní vycházkové trasy města Vyškova z jeho centra směrem k zooparku.
Podle plánu cestu od průjezdu až ke vchodu muzea včetně muzejního nádvoří řemeslníci vydláždí. Cesta poslouží jen pěším. Muzeum získá novou obslužnou silnici z Hřbitovní ulice. Nově počítá radnice také s vybudováním cest, které povedou prostorem předzámecké zahrady. Výrazných stavebních úprav by se měl dočkat i domek vedle vstupu do zámecké zahrady. Radnice tam plánuje i stavbu sociálního zařízení a možná i prostor pro kojence a malé děti.


Přestavba bude stát kolem dvaceti milionů korun. Město se bude snažit získat nejméně tři čtvrtiny této částky ze státních dotací.