Stovky aut, která denně projedou slavkovským náměstím, jsou místním trnem v oku. Přibližně před rokem, kdy se tam konal Den s Deníkem, vedení města naznačilo několik řešení neúnosné situace. „Zadali jsme požadavek brněnskému centru dopravního výzkumu, aby nám zpracovalo dopravní studii. Ačkoliv tamní pracovníky upomínáme, jak jen to jde, dodnes jsme ji nedostali,“ uvedl slavkovský místostarosta Jiří Doležel.


Podle něj ovšem půjde o kvalitní práci, ze které chce město vyjít při dalším řešení dopravní situace na náměstí. Prvním krokem, který ke zlepšení stavu přispěje, ovšem bude zavedení poplatků za parkování. „Už je schválené, že od první dubna budou na náměstí parkovací automaty. Je jasné, že ke zlepšení nedojde ze dne na den. Ale přibližně ke konci dubna už to bude zřetelné,“ myslí si Doležel.

Nejenom ve Slavkově, ale taky v Bučovicích lidem vadí auta projíždějící centrem. Jejich potíže by měla vyřešit přeložka mezinárodní silnice.
Silničáři už ji považují za hotovou věc. „S památkáři už jsme se domluvili. Výstavba přeložky neovlivní zámek. Teď děláme všechno pro to, abychom mohli požádat o územní rozhodnutí. To chceme mít na jaře. Dokumentaci pro stavební povolení pro první etapu stavby snad budeme mít do konce roku. Potom začneme vykupovat pozemky. Doufám, že koncem příštího roku získáme stavební povolení a začátkem roku 2010 začneme stavět,“ uvedl šéf brněnské správy Ředitelství silnic a dálnic Jiří Rupp.

Ačkoliv je přeložka ještě poměrně daleko, Bučovičtí budou mít na několik měsíců klid od svištících aut už od příštího týdne.