Třeba Vyškovanka, která se podepsala jako Jana, žádá radnici, aby navýšila měsíční frekvenci úklidových prací ze dvou na čtyři. „Nešlo by alespoň jednou týdně uklidit průchod v Tyršově ulici? Je tam plno nedopalků, prázdné sklenice a plastové lahve. Stěny jsou polité a pomočené od psů. Denně místem projde hodně lidí, je to ostuda," upozornila žena na konci května.
Mluvčí Vyškova Petra Bezdomniková potvrzuje, že pravidelný strojový úklid chodníků je jednou za dva týdny konkrétně v tomto případě nedostačující, a to hlavně kvůli znečišťování ze strany obyvatel. I proto radnice nechala na začátku června posílit frekvenci ručního úklidu. „Máme zkušenosti, že úklidová služba prochází svá stanoviště a za pár hodin není její práce vidět. Je to zejména o lidech, kteří všude odhazují odpadky. Za poslední tři roky město navýšilo částku na úklid a péči o zeleň o pětinu, což nebude možné dělat donekonečna," zdůraznila Bezdomniková.
Problematický je třeba i průchod v areálu obchodního domu v Olomoucké ulici, kde se podle místních schází mládež mířící z nedalekého učiliště. „Kouří a popíjejí a nepořádek, který po nich zůstane, tady nechají. Nevím, jak často se zde uklízí, ale zrovna dnes mě překvapilo, jak je tu čisto," všiml si změny Vyškovan, který nechtěl uvést jméno.
O tom se ostatně přesvědčila i redaktorka Vyškovského deníku Rovnost. Zatímco ve čtvrtek se kromě několika nedopalků po zemi povalovaly střepy z rozbité lahve, druhý den bylo sklo spolu s nedopalky odklizené. Přesto se po několika minutách na v podstatě čisté zemi objevila odhozená prázdná krabička od cigaret. Cedule Průchod není koš umístěná na rozbitém skle výlohy prázdného obchodu tak příliš respektu nebudí.
Podle mluvčí společnosti Staeg, která ve Vyškově úklid zajišťuje, podnik většinou reaguje na objednávky zadavatele. „Sami sice situaci monitorujeme, ale záleží, jak nutnost úklidu vyhodnotí město. Za naši firmu samozřejmě odvedenou práci kontrolujeme, je to povinnost vedoucího směny," popsala mluvčí Staegu Monika Švehlová.
Vzhledem k tomu, že se jedná o konkrétní lokality, na které si Vyškované stěžují opakovaně, ozývají se i hlasy, že místo posílení úklidu by bylo efektivnější na tato místa postavit policejní hlídky. „Jestliže jde o taková, o nichž město ví, že tam dochází k neustálému znečišťování, ale vyřeší to tak, že zadá zakázku a posílí úklidové služby, na co pak máme městskou policii?" ptal se další Vyškovan na městském diskuzním fóru.
Stížnosti obyvatel strážníci evidují a na vybraných místech posilují kontroly. Podle slov velitele Petra Sedláčka však problémy souvisí nejvíc s lokalitami kolem základních škol. Tam je nespokojenost lidí největší. „Mládež se často zdržuje v průchodech nebo v okolí garáží, kouří a dělá nepořádek. Zvýšeným počtem kontrol se situace určitě vylepšila, ale bez problémů to není," zhodnotil Sedláček.
Naopak průchod u Smetanova nábřeží se počítá spíš k těm uklizenějším, i když si tam sprejeři přišli na své a potmě nebudí příliš důvěry. Odpadky poházené na zemi nebo větší počet nedopalků ale lidé z přilehlých domů nepozorují.
ZUZANA RICHTROVÁ