Ne vždy se tak ale děje. „Pokud by nálezce vlastníka znal, nebo ho mohl nějak dohledat, tak je povinný mu předmět vrátit. V opačném případě má nález oznámit na obci. Potom už vše funguje podobně, jak tomu bylo dřív. Obec nález vyhlásí, ale zároveň může rozhodnout také o tom, že bude uložený u nálezce, pokud s tím on bude souhlasit," informovala Eva Vašíčková z vyškovského právního oddělení.

Těžko ho nutit

Že je povinnost vyhledat majitele poměrně těžko vynutitelná, uznává. „Asi těžko budete nutit nálezce, aby sám iniciativně vyhledával vlastníka věci. Když člověk najde nějaký předmět někde na ulici a přijde s tím, že neví, komu patří, tak to úřad samozřejmě přijme. Těžko zjišťovat, čí jsou ztracené klíče nebo náušnice. Pokud se ale jedná o občanský průkaz nebo o různé doklady, má dotyčný majitele sám vyhledat. Ale jak jsem naznačila, těžko k tomu někoho nutit," připomněla Vašíčková.

Že člověk většinou nemá zájem trávit svůj volný čas hledáním majitele, ostatně potvrzují i obyvatelé Vyškova. „Vím, že bych nyní měl původního majitele sám vyhledat, ale podle mě je to hloupost. Přece kvůli tomu, že něco najdu, nebudu ještě někde lítat, shánět, komu nějaká taška patří a mít s tím akorát starosti. Když bych něco našel, normálně bych to odevzdal buď na policii, nebo ve vyškovském infocentru," potvrdil Vyškovan Vít Krmníček.

Podobný názor má i Martina Srnová z Vyškova. „Když někdo najde třeba peněženku, tak si peníze většinou nechá a pochopitelně bude těžko hledat, komu peněženka patří," myslí si Srnová.

Snížení počtu odevzdaných věcí rozhodně nepociťuje ani Leona Vrbacká z vyškovského Turistického informačního centra. „Změna v zákoníku neměla vůbec žádný vliv na četnost a frekvenci odevzdaných nálezů. Teď v letních měsících je toho obecně víc, protože lidé se pohybují hodně venku, a tak často ztratí peněženku, klíče nebo třeba kolo," sdělila Vrbacká.

Podle ní se lidé pro ztracené věci poměrně vrací. „Většinou hlavně pro klíče a mobilní telefony. Musí samozřejmě věc identifikovat, popsat a nějak prokázat, že jsou skutečnými majiteli. Řekla bych, že ve čtyřiceti procentech případů se vše nakonec vrátí do rukou původních vlastníkům. Ale hodně jich třeba ani neví, že vůbec něco ztratili a další skupina lidí zase netuší, že nálezci věci nosí také k nám a že si je můžou vyzvednout," poznamenala Vrbacká.

Turistická centra ale nejsou jediným místem, kde se dají nalezené klíče nebo třeba hodinky odevzdat. „V případě Vyškova je samozřejmě nejlepší nalezené věci odevzdat právě v infocentru, ale nový občanský zákoník zná ještě jednu variantu. V případě, že se předmět nalezl ve veřejné budově nebo dopravním prostředku, tak se odevzdá přímo tam," doplnila Vašíčková.

Z měsíců na roky

Povinnost vyhledat majitele ztraceného předmětu však není jedinou novinkou, kterou s sebou občanský zákoník přinesl. Místo dřívějších šesti měsíců, musí nově úřady odevzdané věci skladovat tři roky. „Věc pak po uplynutí tří let propadává a vlastníkem se stává obec. Pokud by nalezená věc byla hned od začátku uložená u nálezce, tak by se mohl stát vlastníkem i on," vysvětlila Vašíčková.

Problém letošní novinky ovšem spočívá v místě. Nashromážděné nálezy není často kam dávat. „Tuhle situaci očekáváme a časem určitě nastane. Vzhledem k tomu, že změna neplatí až tak dlouho, tak zatím problém s uskladněním nemáme, ale v okamžiku, kdy nám začnou prostory praskat ve švech, tak to rozhodně budeme muset řešit," upozornila Vrbacká.

JAN JURÁK