Asfalt až s dvaceticentimetrovými prohlubněmi, zvrásněná krajnice, nerovnost. Těmito slovy popisují už léta Bučovičtí stav mezinárodní silnice číslo padesát procházející městem. To by však mělo nejen je konečně přestat trápit.

Kamenem úrazu toho, proč se oprava bučovického průtahu stále nehnula kupředu, byl nedostatek peněz v kase Ředitelství silnic a dálnic. Nyní je však tato otázka vyřešená.

„Na akci jsme dostali v rozpočtovém opatření třicet milionů korun. Předpokládáme, že poslední pravomocné stavební povolení získáme v říjnu, výstavbu tedy pravděpodobně rozjedeme na jaře v příštím roce,“ potvrdil vedoucí komunikace ředitelství silnic a dálnic Jan Hoření.

S rekonstrukcí mezinárodní silnice má zároveň vznikat i nová kanalizace pod jejím povrchem dotovaná společností Vodovody a kanalizace Vyškov. „Tato stavba může začít letos na podzim,“ doplnil Hoření.

O třiceti milionech, které silničáři konečně investují do rekonstrukce asi tříkilometrového úseku, ví i bučovická radnice. „Netuším, v jaké fázi je výběrové řízení dodavatele stavby, ale pro letošní rok ve finanční stránce problém není. Více informací, jako je začátek opravy a uzavírky silnice, budeme vědět až koncem září,“ informovala starostka Bučovic Šárka Šilerová.

Místní si myslí, že „padesátka“ si zasluhovala rekonstrukci již dávno. „Jak řidiče, tak i cyklisty a chodce silnice obtěžuje mnohé měsíce, ne-li roky. Jediným zásahem je občasné zbroušení kritických míst. Příšerný je také hluk, když těžký kamion přejíždí terénní vlny, a to zejména v noci. Jízda na kole po krajnici je na mnoha místech možná jen s nejvyšší ostražitostí a packající chodci na zebrách přechodů u náměstí jsou vidět naprosto pravidelně,“ popsal některé útrapy Bohuslav Kopeček ze Slavkovské ulice, která kopíruje mezinárodní silnici.

Že je stav mezinárodní silnice nebezpečný také pro chodce, potvrzuje zkušenost Elišky Fialové z Moravských Málkovic. „Bude to již tři roky, co jsme chtěly s dcerou přejít padesátku po přechodu směrem od náměstí. Auta však jezdila jedno za druhým a nikdo nechtěl zastavit. Pak se mezi nimi vytvořila mezera a dcera se rozhodla přeběhnout. Jenže na vymletých kolejích se jí zvrtla noha a ona se natáhla jak dlouhá tak široká. Rychle projíždějící auta málem nestačila zastavit. Vypadalo to hodně nebezpečně,“ postěžovala si žena.