Obec ožívá smutnými vzpomínkami, které se rozhodlo přiblížit občanské sdružení Stříbrná.

Dozvědět se podrobnosti o tom, co přesně se ve vojenském újezdu Březina dělo mezi lety 1941 a 1945, můžou návštěvníci díky výstavě, která je k vidění po celý víkend v sále místního hostince. „Představuje nejen vystěhování obcí za druhé světové války, ale také spisy četnické stanice v Rychtářově a její původní vybavení. Součástí expozice jsou také panely z výstavy s názvem Vojenský prostor – vstup zakázán," přibližuje organizátorka Kristina Petrová.

Majetek na voze

Přestože akce začala už v sobotních dopoledních hodinách, hlavní program přichází na řadu ve tři hodiny odpoledne. Jde o průvod Rychtářovem. „Znázorňuje obyvatele, kteří se v jednačtyřicátém roce stěhovali se svým majetkem pryč. Očekávám, že se do průvodu zapojí i místní v dobovém oblečení, což se, jak už vidím, podařilo. K průvodu se pak samozřejmě můžou připojit i návštěvníci v současném oblečení. Půjdou v něm i četníci, dohlížejí totiž na hladký průběh celé akce," popisuje Petrová.

To už se zpoza zatáčky vynořuje kůň, který táhne žebřiňák plný majetku vystěhovalců. Přijíždí před hospodu, kde organizátorka přibližuje tehdejší situaci a pocity lidí. Při jejím vyprávění člověka až zamrazí. Poté se za vůz řadí vystěhovaní obyvatelé, za ně návštěvníci a průvod se vydává k místnímu kostelu, kde se nachází památník obětí obou válek. Četníci k němu pokládají věnec a hraje státní hymna. Síla okamžiku je patrná na tvářích téměř všech zúčastněných.

Průvod pak míří zpátky k hostinci, kde se nachází expozice lákající všechny příchozí. „Mnoho dobových akcí se nekoná. Velice mě ale baví, protože jsem se zúčastnila také loni, když se v Rychtářově konala četnická výstava. Teď jsem šla i v průvodu, byl to úžasný zážitek," pochvaluje si Vyškovanka Petra Kopalová.

Podobné dojmy mají i další účastníci, mezi nimiž se najdou i pamětníci. Jako třeba František Palatka. „Celá akce je moc pěkná. Je dobře, že se našel někdo, kdo se tomuto tématu věnuje. Vystěhování jsem prožil jako dítě v Otinovsi a myslím, že ten, kdo to prožil, celou věc cítí ještě o kus jinak," je přesvědčený Palatka.

I milé vzpomínky

Martu Fleissigovou do Rychtářova přivedly vzpomínky na dědečka. „Sice vystěhování nezažil, ale tento kraj a okolí prostoru Březina s ním mám spojené. Chodíval například do Rychtářova k známému cestovateli Aloisi Musilovi na čaj. Chválím tento výborný nápad. Je dobré připomenout, že ne vždy se lidé měli tak dobře jako dnes. Výstava je velmi hezká a oceňuji i nadšence, kteří se zúčastnili průvodu. U nás na Hanácku by se takto nesešli," chválí Fleissigová.

Odpoledne plné vzpomínek zakončuje scénka odehrávající se v místním hostinci. Hlavními hrdiny jsou opět četníci. „Autorkou představení, v němž četníci řeší případ, kdy syn měl probodnout matce nohu vidlemi, jsem já. Vycházela jsem ze spisu stanice, který se dochoval, a přepsala jsem ho do scénáře. Takže popisuje skutečnou událost," nastiňuje Petrová.