„Tradiční mezinárodní akce začne v naší knihovně od sedmi hodin večer. Zakončení předpokládáme v jedenáct hodin. Děti, které chtějí, můžou v knihovně s rodiči přespat. Ostatní odcházejí domů. Stejně jako se Vrťapka vypořádá s každým zapeklitým případem, chceme, aby si i děti lámaly s úkolem hlavu. Budou pátrat, po čem, samozřejmě neprozradím," řekla za dětské oddělení knihovny hlavní organizátorka setkání Lenka Němečková.

Akce k podpoře dětského čtení, která je zároveň připomínkou narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena, se koná na několika kontinentech už po čtrnácté. Malí čtenáři se setkávají ve veřejných i školních knihovnách, třídách škol, klubovnách, domech dětí i třeba muzeích. „K tradiční akci se rádi připojíme. Naše pojetí je však trochu jiné, dáváme totiž přednost účasti celých rodin," prohlásila organizátorka podobných aktivit knihovny Zdeňka Adlerová.

Na akci se bude podílet také redakce Vyškovského deníku Rovnost. „Děti totiž o tom, co při pátrání prožijí, budou psát," naznačila Němečková.

V programu je tak nachystaný novinářský blok. „Dětem má pomoct s tím, co má novinový text obsahovat, jak vypadá shánění podkladů ke článku a jak se zpracovávají. Na akci tak bude přítomný novinář z redakce Vyškovského deníku Rovnost," upřesnila Adlerová.

Na děti i jejich rodiče čekají ale i další hry inspirované jinou dětskou četbou. Akce je určená dětem od šesti let. „Uzávěrka přihlášek je dnes v šest hodin podvečer. Zatím máme nahlášených asi patnáct zájemců," dodala Němečková.