VÁŽENÍ ČTENÁŘI, MYSLÍTE SI ŽE BY RADNICE MĚLA REGULOVAT POHYB PSŮ VE MĚSTĚ?ODPOVĚZTE PROSÍM NA OTÁZKU V PRAVÉM HORNÍM ROHU. DĚKUJEME

Někteří majitelé prostě nezvládají svoje psy. A Bučovickým došla trpělivost. Psi po městě pobíhají bez dozoru neustále. Zatím nikoho nepokousali. Místní ale nehodlají čekat, a proto si prosadili na radnici novou vyhlášku. Pes bez vodítka už mimo dvorek nebo kotec nesmí.

„Volně pobíhající psi už mnohokrát ohrožovali obyvatele Bučovic. Strážníky už několikrát volaly učitelky, že se děti bály vyjít ven ze školy, protože tam pobíhá velký pes. Také poštovní doručovatelky si stěžovaly, že je psi obtěžují,“ informoval velitel bučovické městské policie Jiří Wasserburger.

Doposud odchytávali strážníci nezajištěné psy do záchytného kotce. Pokud se majitel na základě výzvy do deseti dnů nepřihlásí, putuje nalezenec do útulku.

S novou vyhláškou budou pro strážníky podobné případy jednodušší. Vyřeší je blokovou pokutou do tisíce korun. „Pokud půjde o malé pejsky, tak majitelům napřed domluvíme,“ prohlásil Wasserburger.

Podle něj jsou potíže se psy hlavně v okolí sídliště U Škol, v Hájku a v Zámecké a Zahradní ulici.

Vyhláška začne platit od 10. července. „Než jsme se dopídili ke konečnému výsledku, museli jsme se dostat do souladu například se zákonem o týrání zvířat, ale i dalšími normami,“ informoval vedoucí odboru životního prostředí bučovické radnice Miloslav Babyrád.

Ne všem se ovšem líbí. „Našeho borderteriéra omezí hodně. Je zvyklý pohybovat se mezi lidmi. Pětiletý pes si na náhubek bude jen těžko zvykat,“ uvedla jedna majitelka loveckého psa, která nechtěla být jmenována. Redakce však její jméno zná.

Další kritizují, že vyhláška neřeší odklízení psích exkrementů. Podle šéfa bučovických technických služeb Zdeňka Koudelky by to ale nemělo zrovna valný smysl. „Jakákoliv vyhláška v tomhle ohledu nic nevyřeší. Je to v lidech. Na exkrementy často nasazení naši zaměstnanci, když sečou trávu. je to hodně nepříjemné,“ podotkl Koudelka.

Sám jako majitel malého jorkshira používal vodítko už dřív. „Hlavně jsem se bál, že se zaběhne,“ konstatoval Koudelka.

Vyhlášky regulující pohyb psů nejsou na Vyškovsku žádnou výjimkou. Například ve Vyškově město vymezilo sedm míst pro jejich venčení. Ojedinělým způsobem se vypořádávají se zaběhlými psy Ivanovičtí. Město uhradilo pracovníkům dělnických profesí kurz na odchyt psů. „Nakoupil jsme jim i nářadí, smyčku a rukavice. Od začátku roku jsme měli dva případy a vždy se majitel přihlásil,“ sdělil místostarosta Ivanovic na Hané Vojtěch Baláš.

DISKUTUJTE K TÉMATU DOLE POD ČLÁNKEM

HANA BAJÁKOVÁ