Křenovice jako další z řady vyřešily problém toulavých psů. Vyhlášku upravující volný pohyb psů má už celá řada obcí včetně okresního města. V Křenovicích po ní volali samotní občané. Vyhláška zjednodušeně ukládá povinnost mít psa na vodítku, pokud se s ním majitel pohybuje v zastavěné části obce. Vedení vesnice ale myslí i na místa, kde je volné pobíhání psů vymezené.

„Nicméně volné pobíhání psů je možné pouze pod neustálým dohledem osoby doprovázející psa. To zdůrazňuji proto, aby si někteří majitelé nemysleli, že mohou na povolených místech nebo za dědinou psa volně vypustit, ať si dělá, co chce,“ uvedl starosta obce Jaromír Konečný prostřednictvím Křenovického zpravodaje.

Doplnil, že někteří jeho spoluobčané stále venčí své psy takovým způsobem, že je ráno vypustí ze dveří a nestarají se o ně do té doby, dokud jejich čtyřnohý miláček nezaštěká přede dveřmi, že má hlad. Místa, kde psi mohou volně pobíhat, obec doplnila odpadkovými koši na psí exkrementy.

Vloni v létě po problémech s volně pobíhajícími psy přijalo vyhlášku, která zakazuje volný pohyb psů ve většině města a nařizuje, aby psi nosili náhubek, těsnou většinou třeba bučovické zastupitelstvo. Vyvolala ovšem protesty obyvatel, protože nerozlišuje mezi jednotlivými plemeny. „Rada obsah vyhlášky projednala, měla k dispozici i stanovisko městské policie. Problém je, že není technicky možné do vyhlášky zapracovat, jak velký pes náhubek mít musí a který již ne,“ uvedla na únorovém zasedání zastupitelstva starostka Bučovic Šárka Šilerová.

Právě proto není náhubek předepsaný pro psy ve Vyškově. „Podle vyhlášky máme místa vymezené pro volný pohyb psů. Jinde se nesmějí pohybovat bez vodítka. Psi ve městě ale nemusí nikde nosit náhubek,“ sdělila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Důvod je prostý. Musela by být vypsaná konkrétní plemena. „Koupit na některé menší psy náhubky není možné. Určit bojová plemena také není nejlepším řešením,“ doplnila mluvčí.

Nicméně lidé se třeba v okresním městě pravidelně potkávají s majiteli velkých psů, kteří nechají své čtyřnohé miláčky bez dozoru. A hlavně bez vodítka. „Každou chvíli přesně takové potkávám na trase ze Smetanových sadů až k ulici A. B. Svojsíka. Majitelé se evidentně vůbec neobávají nechat psy volně bez vodítka a mnohdy i bez náhubku. Není tomu dlouho, kdy se jeden z nich se na mne se štěkotem rozběhl, strachu jsem si užil dost,“ popsal svůj zážitek třeba Vyškovan Jaroslav Vocelka.

Volný pohyb psů probírali zastupitelé Vyškova i na svém posledním zasedání. „Nešvary se objevují třeba v Křečkovské ulici. Několik lidí mi o toulajících psech říkalo,“ informoval své kolegy třeba zastupitel Miloslav Brtníček. Na majitele psů, kteří dávají někdy až příliš velkou volnost svým domácím mazlíčkům, se zaměřují městští strážníci. „Takřka dennodenně nějakého odchytneme. Je to velký problém. Záchytné kotce jsou přeplněné,“ uvedl před časem velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček.

Některé obce psí vyhlášky schvalovat nehodlá. „Problém se psy má každá obec. Proto jsme ji nezaváděli, protože by nás příliš zavazovala. Její dodržování by neměl kdo hlídat. Městskou policii pochopitelně nemáme,“ vysvětlil důvody třeba starosta Habrovan Radoslav Dvořáček.