Pro kousek tvrdého chleba by si i zlámali nohy. Za střechu nad hlavou v podobě chlívku plného výkalů jsou vděční. Řeč je o podvyživených a zubožených psech na dvoře jednoho z kozlanských domů.

O sedm štěňat a jejich dva rodiče už několik dní pečuje Petra Václavíková ze sousedních Bohdalic. „Lidé, kteří se do polorozpadlého baráku asi před rokem nastěhovali, si pořídili psa a fenu nějakých kříženců. Před časem ale odjeli a psy tam nechali. Těm se narodila štěňata. Všechno jsem se dověděla před pár dny, od té doby se o ně chodím starat. Obec prý nemá žádnou pravomoc,“ popsala Václavíková.

Kozlanský starosta Roman Vaculčík však chtěl situaci devíti opuštěných psů vyřešit. Nikde ale nepochodil. „Obce jsou v tomto případě bezmocné. Volal jsem vyškovské policisty. Ti řekli, že zásah není v jejich pravomoci. Jedině prý až psi někoho pokoušou. Tamní strážníci sice zvířata odchytávají, ale jedině na území města. V zoo zase nebylo místo,“ vyjmenoval starosta.

Pro zvířata nakonec našel útulek v Hodoníně. „Roční pobyt jednoho psa tam však přijde na dvacet tisíc korun. A na to obec nemá peníze,“ řekl Vaculčík.Stejně jako obyvatelé vesnice se domnívá, že policisté by měli případ řešit jako trestný čin.

Muži zákona z obvodního oddělení v Bučovicích, pod něž Kozlany spadají, na místo včera vyjeli. „Nepodařilo se jim sehnat starostu, později tam pojedou znova. V první řadě se samozřejmě budeme snažit najít majitele psů. Také budeme šetřit, zda jde o přestupek nebo trestný čin,“ informoval mluvčí vyškovských policistů Alois Gryc.