Mít doma psa může být pro někoho docela drahý špás. Záleží na tom, kde bydlí. Dva mazlíčci ve vyškovském bytě majitele vyjdou dráž než svoz odpadu. A je úplně jedno, jestli to jsou bernardýni nebo čivavy.

Vyškovský sazebník poplatků za psy je dost komplikovaný. Záleží například v jakém domě a v které části města vlastník zvířete bydlí, ale také třeba k čemu si psa pořídil. „Například v obytném domě s maximálně dvěma byty zaplatí tři sta šedesát korun a za druhého a dalšího sedm set dvacet. Pokud je bytů víc, vybíráme za prvního tisíc a další jsou za patnáct set,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Radnice je benevolentnější k obyvatelům místních částí Vyškova. Za jednoho psa zaplatí dvě stě čtyřicet a za dalšího čtyři sta osmdesát korun. Město zavedlo i řadu výjimek. Méně platí třeba důchodci. Od poplatků jsou osvobození třeba nevidomí.

Ročně Vyškov vybere na poplatcích za psy zhruba sedm set tisíc korun. „Za ně radnice platí například budování a opravu stojanů s pytlíky na sběr psích exkrementů a doplňování sáčků. Čistí také ulice,“ řekla mluvčí.

Město vymezuje prostory pro volný pohyb psů. „Je to na sídlišti Osvobození, podél stezky Vyškov-Dědice, pod zámeckou zahradou a na dalších místech,“ vyjmenovala Bednářová.

Nejlépe jsou na tom pejskaři z Ivanovic na Hané. Poplatek je tam jen sto korun. Pouze polovinu navíc dají v tamní místní části Chvalkovice na Hané. „Loni jsme vybrali přibližně pětačtyřicet tisíc korun. Ty dáváme do rozpočtu na rozvoj města. Tedy například na údržbu chodníků a zeleň,“ uvedl tajemník ivanovické radnice Jan Kovář.

Radnice také zvažuje, že vydá vyhlášku, která by řešila pohyb psů po městě. V těch místech by bylo vyhrazené místo, kde se mohou psi pohybovat volně bez vodítka.

Z poplatků za psy má město ročně děvětašedesát tisíc korun. Radnice za ně pořizuje specielní odpadkové koše se sáčkem. „Lidé je však téměř nevyužívají a opětovně se nám z nich ztrácí celá balení sáčků,“ dodala tajemnice.

Zvýšení poplatku zatím ivanovická radnice neplánuje. „Rada města spíš letos řeší volný pohyb psů. Proto se dva pracovníci účastní odborného kurzu na jejich odchyt,“ naznačil tajemník.

O něco víc platí Slavkované. Jeden pes je přijde na dvě stě padesát korun. Důchodci mají padesátikorunovou slevu. Druhý pes je za tři sta pětasedmdesát korun. „Příjem z poplatků byl loni sto sedmdesát tisíc korun. Za ně platíme úklid veřejných prostranství a také třeba sáčky na exkrementy,“ uvedl slavkovský tajemník Pavel Dvořák.

Poplatky v Rousínově se odlišují podle typu domu. „V rodinném za jednoho psa lidé platí dvě stě korun. Za další tři sta. Pětistovku dají chovatelé v ostatních domech. Pokud jich však mají víc, účtujeme jim za další sedm set padesát. Důchodci platí stejně jako ti, co bydlí v rodinném domě,“ uvedla tajemnice Ludmila Havlíčková.

Bučovan, který bydlí v rodinném domě, dá za prvního dvě stě. „Další přijdou na tři sta korun. V bytovém domě šest set a za druhého osm set,“ uvedl vedoucí ekonomického odboru bučovické radnice Jaroslav Šubrt.

Důchodce přijde pes maximálně na dvě stě korun. Radnice vloni získala víc než šedesát tisíc korun. Stejně jako ostatní města na Vyškovsku zdražování poplatků neplánuje. Z vybraných peněz platí úklid.

„Ploch zeleně, kde mohou psi volně běhat, má město dostatek. Pro rok 2008 žádnou další neplánujeme,“ doplnil vedoucí.