Měli by skončit v útulcích, ale na Vyškovsku kromě jednoho, který už praská ve švech, žádné nejsou. Kam tedy s toulavými psy?

To je otázka, na kterou mnohé radnice neznají odpověď. Volně pobíhající čtyřnozí mazlíčci jsou velkým problémem na vesnicích. Právě tamní obyvatelé by uvítali, kdyby vznikla v okrese nějaká záchytná místa.

„Každá obec či město tvrdí, že se psy problémy nemají, ale nápor na náš útulek svědčí o pravém opaku. Mnoho psů musíme odmítat,“ uvedla pracovnice drnovické organizace SOS Canis Jana Kydalová.

Že toulavých zvířat pobíhá v obcích opravdu hodně, o tom svědčí otřesný zážitek muže, která nechtěl zveřejnit své jméno. Redakce ho však zná. „Myslivci se u nás na bezprizorních psech cvičí ve střelbě. Na zatoulaných kočkách zase trénují své lovecké psy,“ uvedl muž.

Že jsou potíže s pobíhajícími zvířaty opravdu závažné, potvrzují slova vyškovského strážníka Josefa Veselého. „Často se na nás obracejí lidé z venkova, abychom přijeli nějakého psa odchytit. Ale nemůžeme pro ně nic udělat, protože pracujeme jen pro Vyškov,“ naznačil Veselý.

Přestože není na Vyškovsku zatoulané psy kam dávat, vznik alespoň jednoho útulku je spíše nepravděpodobný. Radnice, které redakce Vyškovského Deníku oslovila, totiž neuvažují o jejich zavedení. A některým osud zatoulaných chlupáčů ani neruší klidné spaní. Jako třeba radním z Ivanovic na Hané. Nemají zajištěný odchyt, dočasné umístění ani vyhlášku, která by ošetřovala pobíhaní čtyřnohých mazlíčků.

„Nevyhovující vyhlášku jsme zrušili a novou jsme nevytvořili. Odchyt psů neprovádíme, protože nemáme strážníky,“ řekl tajemník ivanovického městského úřadu Jan Kovář.

O trochu víc štěstí mají toulaví psi ve Slavkově u Brna. Tam je odchytávají pracovníci technických služeb spolu s veterináři. Nalezenec pak putuje na služební dvůr.

„Ale jen nakrátko. Nález psa vyhlašujeme v okolních obcích rozhlasem. Pokud pro něj nenajdeme pána, máme smlouvu s útulkem v Bulharech u Břeclavi. Za celou dobu tam ale skončili jenom dva psi,“ řekl ředitel technických služeb Radoslav Lánský.

V Domově pro opuštěná zvířata v Srbcích u Prostějova zase končí toulaví psi z Bučovic. Jejich odchyt zajišťují bučovičtí strážníci a představují je v kabelové televizi. Když je radnice do deseti dnů neudá, skončí právě v Srbcích.

Kotce ve vyškovském zooparku se zase stávají azylem pro čtyřnohé chlupáče z okresního města. Jenomže míst je málo, a tak se tam mohou ohřát jen čtrnáct dní.

„Když se do té doby nepřihlásí jejich původní majitel, přeočkujeme je a pomocí inzerce nabízíme novým majitelům. Lidé o ně mají velký zájem,“ uvedla veterinářka zooparku Dana Hyláková.