Už v noci na pátek strážníci přijali první dvě stížnosti na hluk. „Z Dědic a Sídliště Víta Nejedlého. V noci na neděli pak přišly další dvě z centra. Lidé si ale nechali vše vysvětlit,“ řekl zástupce velitele vyškovských strážníků Petr Urban.

Stížností bylo méně než loni. „I na narušování veřejného pořádku. Lidé už si asi na přítomnost punkerů zvykli,“ shrnul. Ti se navíc tentokrát moc nevydávali do centra.

Spokojený je i organizátor Martin Sedlák. „Průběh byl až na malé výjimky hladký, odehrály všechny kapely a bez časových skluzů,“ zhodnotil.

3tisíce punkerů letos dorazilo na patnáctý ročník Festu Pod Parou. Ve Vyškově se konal potřetí.

Jestli do Vyškova zamíří punkoví fanoušci i za rok, zatím není jasné. „Organizace je náročná, náklady obrovské. Musíme vše vyhodnotit a pak se uvidí,“ nechtěl předbíhat Sedlák.

Vyškovský aeroklub, který plochu punkerům pronajímá, se opětovné spolupráci nebrání. „Nezaznamenali jsme žádný problém. Pokud dobře dopadne i úklid, není důvod, proč se bránit dalšímu konání,“ uvedl předseda Pavel Novák.

Výhrady nemá ani Agentura ochrany přírody a krajiny. Na festival dohlíží kvůli tomu, že letiště je domovem druhé největší kolonie syslů v republice. „Organizátoři splnili všechny požadavky. Patřilo mezi ně viditelné označení nor tyčemi, aby si na nich nikdo nepostavil stan. Dodržovali i zákaz vypouštění psů. V závěru pak sysly přikrmili ovsem, slunečnicí a jablky,“ uvedl pracovník agentury Roman Zajíček.

Důležité prý je i to, že se oproti loňsku festival konal později. „Většina syslů už přešla do zimního spánku, takže nebyli tak aktivní,“ zmínil.

Pozitivní zprávy však nemají policisté. Jako každý rok se někteří účastníci vydali domů pod vlivem alkoholu i drog. „Při nedělních kontrolách jich sedm řídilo pod vlivem alkoholu, jeden marihuany a jeden pervitinu,“ přiblížila policejní mluvčí Alice Musilová. Hlídky podle ní řešily i několik krádeží. Všechny se odehrály v areálu letiště.