ČESKO-SLOVENSKÁ PRODUKCE. Jak tvrdí ředitelka slavkovské památky Eva Oubělická, park si o velkou hudební akci přímo říká. „Spojili jsme se proto s agenturou, která u nás uspořádá obdobu slovenského TopFestu. Už nyní můžu říct, že nám zahrají například Chinaski," nastínila Oubělická.

Mezi důvody, proč se v zahradě žádný festival nějakou dobu nekonal, zařadila mluvčí zámku Veronika Slámová ty promotérské. „Organizátoři chtěli změnit místo. Dalším důvodem pak byly stížnosti ze strany obyvatel," přiblížila.

TopFest prý bude podobný festivalům, které do parku lákaly stovky fanoušků. Vystoupí na něm totiž české a slovenské kapely. „Máme na co navázat, takže věříme, že festival bude úspěšný. Park pojme několik tisíc lidí. Například na koncert Deep Purple jich bylo deset tisíc. Podle předběžného zájmu bude organizátor umisťovat pódium. Kapacita parku je ale obrovská," ujistila Slámová zájemce o vstupenky, které jsou už v předprodeji.

PŘEDSTAVÍ PRVOTINU. Festivalová sezona ale odstartuje podstatně dřív. V sobotu ji zahájí čtvrtý ročník Drnovického Asfaltu. Ten pořádá místní kapela Punkevní Jesvyně hlavně jako příležitost pro začínající rockové kapely. „Čtyři roky ještě není kdovíjaká tradice, ale i tak věříme, že lidé dorazí zas ve větším počtu než loni. Lístky se prodávají až na místě, stojí stokorunu," informoval za kapelu Dalibor Kunhart.

Za největší tahák považuje brněnský Titanic. „Snažíme se festival podpořit i nějakou známější kapelou, abychom začínající povzbudili a také přilákali fanoušky," přiznal Kunhart. Navíc bude součástí akce také křest jejich prvního CD. Nazvali ho Punk jakxvyňa. „Natáčeli jsme ho loni na jaře a na podzim. V prosinci šlo do výroby a na festival jsme si schovali samotný křest," lákal člen kapely.

Hudební festivaly na Vyškovsku.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE

I S TURNAJEM. O dost skromnější letos bude Žán z Vážan Fest. Letos nese příznačný podtitul Z5 ke kořenům. A po dvou letech se tak vrací do Vážan u Vyškova. „Řekli jsme si, že si od velkého a náročného festivalu ve Vyškově dáme pauzu. Setkání bude podstatně menší a komornější. Dopoledne se uskuteční turnaj v nohejbalu. Sejdeme se s kamarády z Vážan, kteří znali Honzu, jehož přezdívku festival nese," sdělil jeden z pořadatelů Tomáš Omelka.

Večer pak vystoupí asi tři kapely. Kdo čeká zvučná jména, má tentokrát smůlu. „Půjde o regionální skupiny a naše kamarády. Dorazí třeba Ptakustik. I přesto, že půjde o menší setkání, přijít může kdokoliv, kdo si s námi rád posedí u ohně s kytarou a bubínkem. Akce bude veřejně přístupná. A vstupné zvolíme jen dobrovolné, abychom zaplatili kapely," dodal Omelka s tím, že příští rok není vyloučené, že se jim bude chtít udělat festival zase ve velkém.

JSOU VYTÍŽENÍ. Zcela prázdné místo v kalendáři pak budou mít fanoušci bučovických Rockových škol. Letos se konat nebudou. „Část organizátorského týmu je v zahraničí a já dodělávám vysokou školu. Takže sice neradi, ale museli jsme pro letošek od festivalu ustoupit. Rozhodně ale počítáme s tím, že v dalších letech ho znovu uspořádáme," přislíbil pořadatel rockového festivalu David Ševčík.

ZATÍM BEZ TERMÍNU. Zkrátka by naopak neměli přijít fanoušci hudby v okresním městě. Podle dostupných informací se mají hned dvojité dávky muziky dočkat ve vyškovském pivovaru. Jména kapel jsou ale zatím tak maximálně na papíře. „Něco připravujeme. Zatím je ale vše v teoretické rovině a termíny tak zatím zveřejnit nechci. Může totiž ještě dojít ke změnám," prohlásil ředitel pivovaru Roman Kotolan. Dodal, že jeden z festivalů má být jako tradičně rockový a druhý ve stylu klasického majálesu.