Stavba je součástí rozsáhlé modernizace D46 od Vyškova až k hranicím kraje. Dělníci zahájili práce na části takzvané Hanácké dálnice už v sobotu třináctého dubna, omezují tím provoz na následující čtyři měsíce.

„Stěna bude vysoká čtyři metry a dostane troje únikové dveře. Bude osazena betonovými protihlukovými soklovými panely,“ sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

K zásahu přiměly státní silničáře podněty přímo z obce na Vyškovsku. „Stavba protihlukové stěny byla navržena v důsledku překročených nočních hlukových limitů u Pustiměře,“ zmínila Trubelíková.

Hluk překračoval hygienické limity

Jako další z důvodů uvedla také ochranu tamní rozvojové oblasti obce pro případnou bytovou výstavbu.

Pustiměř má aktuálně více než devatenáct set obyvatel. Obec se nacházení v bezprostřední blízkosti zmiňované dálnice.

Nová protihluková stěna ochrání obyvatele Pustiměře na Vyškovsku před hlukem z vytížené dálnice D46.Nová protihluková stěna ochrání obyvatele Pustiměře na Vyškovsku před hlukem z vytížené dálnice D46.Zdroj: ŘSD

„Jeden ze současných zastupitelů inicioval v roce 2018 měření hluku v obci a to z důvodu podezření na překračování hygienických limitů,“ přiblížil na dotaz Deníku pustiměřský místostarosta Lukáš Peška.

Uvedené podezření se podle něj následně potvrdilo. „Ze strany hygieny bylo nařízeno zbudování protihlukové stěny. Obec tedy předmětnou záležitost řešila s příslušnými úřady a následně i s Ředitelstvím silnic a dálnic,“ zmínil Peška.

Zatížení je pocitově enormní

Zdůraznil, že stěna je pro obec zásadní. „Zatížení hlukem je pocitově enormní. Od jejího zbudování si také slibujeme snížení emisní zátěže z dálnice,“ sdělil místostarosta Pustiměře.

Zároveň připustil, že budovaná stavba nemá rozsah dle přání obce. „Respektuje ale hygienické limity, respektive požadavky. Aby byla obec kompletně uspokojena, bylo by nutné zbudovat protihlukovou stěnu podél celého úseku dálnice kolem Pustiměře,“ dodal Lukáš Peška.

Sady na Vlkálech u Ivanovic na Hané lákají místní na procházky, někdo v nich však pohodil odpad.
Sady u Ivanovic si někdo spletl se sběrným dvorem. Pohodil tam odpad

Téměř čtyřicet kilometrů dlouhá D46 vede z Vyškova přes Prostějov do Olomouce. Na šestadvacátém kilometru dálnice je estakáda Haná v Prostějově, která se svými 794 metry patří mezi nejdelší dálniční mosty v Česku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na letišti ve Vyškově se konala tradiční burza. Podívejte se

Zdroj: Foto: Stanislav Mrázek, Koláž: Deník/Jakub Dostál