Tři sta let od založení obce si připomínají v Olšanech. Program začíná dnes v jednu hodinu odpoledne vystoupením rousínovské cimbálovky Kalečník. „Oficiální zahájení se uskuteční po čtvrt na dvě, až se všichni sejdeme před kapličkou svatého Jana Křtitele. Následovat bude vystoupení dětí z mateřské školy," přiblížila olšanská starostka Dana Křížová.

Vedení vesnice při oslavách představí také nové propagační materiály. Jedním z nich je kniha nazvaná Obec Olšany slovem a obrazem. „Pojednává samozřejmě o historii. Nechali jsme také udělat například nové hrnky, které budou na oslavách k dostání," řekla starostka.

Součástí oslav bude i vystoupení skupiny historického šermu Armet nebo dnešní večerní zábava s kapelou Podboranka a navazujícím ohňostrojem. Zítra od deseti hodin ráno se koná společný pochod po trase nové naučné Studánkové stezky. Od dvou hodin odpoledne se pak konají sportovní hry na víceúčelovém hřišti.

Na zábavu se mžou těšit i v Dražovicích, kde se o víkendu konají krojované hody. Dnes v osm hodin večer roztančí obec hodová zábava. Zítra v deset hodin ráno se koná hodová mše svatá, v půl druhé odpoledne pak obcí projde průvod stárků za doprovodu dechové hudby. Večer se opět koná taneční zábava.

To ve Vyškově si dnes na své přijdou milovníci zvířat. Hodinu po poledni totiž začíná Den koní, který pořádá sdružení Piafa. „Koná se jako obvykle v Šafářském dvoře za zámeckou zahradou. V programu je chovatelská přehlídka plemen koní i ukázky výcviku," zmínila ředitelka Piafy Jana Podrápská.

Zvířata využívá sdružení k takzvané hiporehabilitaci, neboli terapii pomocí koní. „Součástí akce budou i jezdecké formace, kostýmové ježdění, ukázky jezdeckých sportovních disciplín, pohádkové soutěže a překvapení pro účastníky," vyjmenovala Podrápská. Dobrovolné vstupné poslouží pro potřeby sdružení.

Pomoct dobré věci dnes lidé můžou i jinde. Například v Pustiměři, kde se od jedné hodiny odpoledne koná první Avon pochod proti rakovině prsu. „Trasa bude měřit dva a půl kilometru, vychází se od hasičské zbrojnice," upřesnila za organizátory Hana Suchá.

Na akci vystoupí skupiny Social Band, Oran-Gutan a Karel Gott revival Morava. „Součástí budou kosmetické stánky společnosti Avon i program pro celou rodinu s tombolou, soutěžemi, skákacím hradem a tanečním vystoupením," řekla Suchá.

Vstupenkou na akci je zakoupení předmětu s růžovou stužkou, který bude k dispozici na místě. „Výtěžek půjde na konto Avon proti rakovině prsu," upřesnila Suchá.

Kdo dává před chůzí přednost motorům, může dnes zavítat do bučovických Vícemilic. Tamní motoklub pořádá už třetí mistrovství babet, pionýrů a pitbiků. Závodit se bude v kategoriích babeta, pionýr, pitbike, čtyřkolky pro děti a kola pro děti a mládež. Sraz účastníků a přihlášení jezdců je v jedenáct hodin dopoledne, hlavní závod startuje hodinu po poledni.

Trochu jiný sport čeká zítra děti, které zavítají na dopravní hřiště ve Vyškově. Od jedné hodiny odpoledne se tam koná in-line den. V programu jsou závody odrážedel pro nejmenší, závody pro různé kategorie na kolečkových bruslích, rodinná štafeta na bruslích a společná závěrečná jízda s hudební produkcí. Doprovodný program zahrnuje skákací hrad, malování na obličej, vystoupení mažoretek a taneční a divadelní skupiny.