Tyto radary mají nahradit starší zařízení sovětské výroby. Radar v Nepolisech je momentálně ve zkušebním provozu. V zařízení u Památníku tří císařů už jsou nainstalované radarové technologie. Na zkoušku by měl být spuštěn v polovině roku.

„Požadavky na finanční kompenzace jsou neopodstatněné. Argument, že je to případný cíl nepřátelského útoku, je stejně důvodný, jako žádat kompenzace za přítomnost nemocnice z důvodu, že se v ní vyskytují nakažlivé choroby,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva obrany Adrej Čírtek.

S tím samozřejmě starostové obcí Vyškovska a Brněnska nesouhlasí. „Oproti situaci v Brdech se nikdo neobtěžoval vážně jednat se samosprávou. Radar v Brdech byl vykompenzován miliony korun. Pokud lze kompenzovat radar penězi jako možné riziko ohrožení, není zde rozdíl mezi radarem u nás a v Brdech, nebo v Nepolisech,“ řekla předsedkyně regionu Cezava Dana Šmídová.

Ministerstvo obrany však nesouhlasí. Požadavky obcí nejsou podle tiskového mluvčího oprávněné a páteřní radary NATO nemají se zařízením v Brdech nic společného. Peníze na radar prý nejsou kompenzace, jde o investice do nerozvinutého regionu.

Starosta Šaratic Karel Kalouda poukázal na to, že armáda přinesla do regionu bezpečnostní riziko. „Stát by tedy měl alespoň přispět na nějaký varovný systém v celé oblasti. Nyní tu funguje pouze zastaralý místní rozhlas,“ poznamenal Kalouda. Starostové obcí v okolí radarů v Sokolnici a v Nepolisech plánují společné setkání a vytvoření dokumentu, který budou adresovat ministerstvu obrany.

Barbora Fialová