DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Teroristický útok, havárie nebo jiná mimořádná situace. Starostové obcí na pomezí Slavkovska a Brněnska si stěžují, že se s nimi o podobných hrozbách vyplývajících z existence nedalekého vojenského radaru a tuřanského letiště nechtějí představitelé ministerstva obrany bavit.

„Rizika nám dodnes nikdo neobjasnil, nic nevyhodnotil,“ postěžoval si třeba zbýšovský starosta Jaroslav Žalkovský.

Ten spolu s některými kolegy vkládá v této souvislosti naděje do nového hejtmana Michala Haška. „Konečně jsme se dočkali, že je někdo ochotný s námi jednat o řešení varovného systému v naší obci,“ doplnil Žalkovský.

Podle něj jsou pro bezpečnost obcí nejdůležitější včasné informace. „K tomu je třeba právě varovný systém. Chceme, aby kraj dodržel zákon, který mu nařizuje zajistit bezpečnost obcí. Jednání na toto téma se uskutečnilo naposledy vloni na podzim. Bohužel nebyly ze strany Jihomoravského kraje dodrženy sliby a termíny, které jsme si tehdy stanovili. Schůzka byla domluvená na leden,“ řekl Žalkovský.

Víc o samotném radaru chtějí vědět třeba i v obci Hostěrádky – Rešov nedaleko od Zbýšova. „Máme spoustu otázek v souvislosti s provozem tohoto vojenského zařízení. Bohužel nám za celá dlouhá léta nikdo není ochoten na ně odpovědět,“ je přesvědčený tamní starosta Václav Martínek.

Vedení kraje se nicméně chce problematice radaru věnovat. Hejtman Michal Hašek se podle svých slov domluvil s armádou na návštěvě zařízení. „Jakmile dostanu od velitele krajského vojenského velitelství konkrétní datum, tak okamžitě naplánuji besedu a budu informovat vedení jednotlivých obcí, kterých se tato problematika týká. Jsem přesvědčen, že datum budu vědět během několika málo dní,“ řekl Hašek.

Tyto informace potvrdil i velitel krajského vojenského velitelství v Brně Radek Šedivý. „Jakmile pan hejtman řekne termín, zařídíme návštěvu. Stačí stanovit datum. K tomu jsme ho vyzval už i písemně. Armáda je připravená vyjít vstříc,“ přislíbil Šedivý.

Představitele obcí Slavkovska nicméně kromě radaru znepokojuje také neustálé rozšiřování letiště v Tuřanech. „Majitel letiště, tedy Jihomoravský kraj, nám nedokázal dodnes doložit, jak je zabezpečena naše obec, která je v koridoru startu a přistání, proti mimořádné situaci. Ta by mohla nastat v důsledku poruchy nebo dokonce havárie letadla,“ informoval Žalkovský. I v této záležitosti hodlají zástupci obcí Slavkovského bojiště s krajem dál jednat.