Poslední větší plochy volné přírody ve Vyškově - lokalita mezi čtvrtí Brňany a rybníkem Kačenec – podle mnoha místních připomínají džungli, případně skládku. Rybářům, kteří rybník a okolí užívají, navíc komplikují život vandalové.

„Přednedávnem nějaký výtržník uřízl nosnou železnou tyč. Ta slouží k uzavírání stavidla. Pak slezl k vypouštění a nejspíše motorovou pilou rozřízl desky, jež zadržují vodu,“ povzdechl si hospodář místní organizace Moravského rybářského svazu Jiří Černý.

Doplnil, že to jemu a jeho kolegům způsobilo značný problém. „Voda klesla nejméně o čtyřicet centimetrů. Kdyby byla vedra, ani si nechci představovat následky. Jsme vděční za deštivé počasí,“ dodal Černý.
Není to přitom zdaleka jediný případ vandalství. Další výtečník zase zničil zámky u dveří skladu.

Vandalové nejsou jediným problémem, který okolí „Kačáku“ sužuje. Obyvatelé okresního města si stěžují, jak to tam vypadá. „Existují už dávno návrhy na lesopark, který by tam měl vzniknout, ale nikdo pro to nic nedělá. Naopak to tam spíš začíná připomínat průmyslovou zónu,“ podotkl před časem například šéf vyškovského zooparku a dinoparku Josef Kachlík. Podle mluvčí vyškovské radnice Dany Bednářové ale vznik lesoparku komplikují vlastnické vztahy k pozemkům.

Další zase poukazují na odpad, jenž se v okolí rybníku Kačenec pravidelně objevuje. Některé místní v posledních dnech rozhořčila třeba obrovská hromada hlínu, kterou tam navezli zemědělci. „Myslím že by to u „Kačáku“ rozhodně mohlo být lépe udržované. Na hromadu opravdu není úplně nejhezčí pohled,“ zlobila se třeba Vyškovanka Jana Dolečková.

Stejného názoru jsou i další lidé. „Občas jsem se k rybníku vydala s kočárkem na vycházky. Postupem doby jsme tam přestali chodit. To prostředí je tam prostě špinavé,“ prozradila například Petra Paludová.
Pracovníci odboru životního prostředí vyškovské radnice o hromadě hlíny ví. „Navážka vznikla ze stavby supermarketu Tesco. Zemědělci ji rozvezou na pole, až sklidí pole,“ vysvětlil zástupce vedoucího odboru František Vrbacký.

Plocha, na které je hlína navezená, má v pronájmu společnost Rostěnice. „Hlínu budeme navážet na pole a pak ji převrstvíme ornicí. V současné situaci to nelze udělat, protože na poli roste obilí. Po sklizni vše dáme do pořádku,“ přislíbil předseda představenstva akciové společnosti Rostěnice Vítězslav Navrátil.

Aneta Dědičová