Kvůli ekonomické krizi a s ní související nezaměstnaností vybírají na daních o miliony korun méně, než v předcházejících letech. Jednotlivé radnice nicméně se schodky v rozpočtech počítaly už při jejich sestavování. Poučily se z loňska.

Třeba jen okresní město totiž minulý rok zaznamenalo výpadek na příjmu z daní až ve výši téměř třiceti milionů korun. Propad zatím vedení radnice neočekává. „V rozpočtu na rok 2010 počítáme s částkou přesahující sto jedenasedmdesát milionů korun. V polovině roku jsme byli na jedenapadesáti procentech, takže odhadujeme, že koncem roku plánovanou částku uvedenou ve schváleném rozpočtu naplníme. Nicméně jde zatím jen o předběžný odhad,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová. Radnice tak zatím nemusela odkládat důležité akce. Ani na platech úředníků nebo na jejich omezení radnice šetřit nehodlá. „Ke konci září uděláme další propočty a budeme zase o něco moudřejší. Jsou to ale záležitosti, které se dost špatně prorokují. Pokud by čísla nevypadala dobře, na zasedání zastupitelstva by se řešili další kroky,“ doplnila mluvčí.

Se schodkem v rozpočtu počítali i v Bučovicích. Město propad předvídalo a zohlednilo ho už v rozpočtu na letošní rok. „Jelikož jsme loni získali na daních zhruba o osm milionů korun méně, než bylo zvyklé, tak s tím letošní rozpočet počítal. Samozřejmě je to silná stránka pro rozpočet, v minulém roce kvůli tomu došlo k propouštění na radnici,“ uvedl člen bučovického finančního výboru Radovan Válek.

V loňském roce výpadek Bučovice řešily zvýšením příjmů ve výši takřka tři milionů a škrtů ve výdajích ve výši téměř pěti milionů. Z loňského na letošní rok tak město muselo přesunout náklady na dotovanou opravu budovy mateřské školy v Sovětské ulici. „Akce, které jsou rozjeté, musíme i kvůli dotacím, dokončit. Nejsme tak moc zadlužení jako třeba jiná města. Nyní hrajeme o dotace na zateplení bučovických škol, které si o zásahy už dlouho říkají,“ nastínil bučovický místostarosta Oldřich Holásek. Přesto radnice šetřit musí. „Třeba na kulturních akcích,“ doplnil místostarosta.

Na nepříznivý trend se připravili i v Ivanovicích na Hané. „Drželi jsme se při zemi, nemá smysl něco nadsazovat. V pololetí byla daň z příjmů fyzických osob v mírném propadu, u právnických jsme na zhruba dvaapadesáti procentech, takže se to vyrovnává,“ prozradila ekonomka ivanovické radnice Helena Albrechtová.

Zatím to tedy vypadá, že Ivanovice nepocítí nějaké výrazné utahování opasků. Hlavní letošní prioritou zůstává splašková kanalizace v místní části Chvalkovice na Hané, protože se radnici po letech pokusů podařilo získat dotaci od ministerstva zemědělství. „Celkové náklady dosahují výše zhruba třiatřiceti milionů korun, dotace tvoří pětačtyřicet procent. Pokud bychom kanalizaci nestihli, museli bychom dotaci vrátit, což by byl pochopitelně velký problém,“ doplnila Albrechtová.

S výpadky příjmů počítají i ve Slavkově u Brna. I tam mají kvůli nezaměstnanosti ztráty u daně z příjmů fyzických osob. Propad dosahuje až deseti procent. Vedení města tak na něj reaguje pozastavením některých výdajových položek do konce třetího čtvrtletí, kdy bude možné odhadnout propad daňových příjmů za celý rok. „Kvůli výpadku příjmů jsme zatím žádnou akci nestornovali. Uvidíme, jak se naplní příjmy za červenec, jež čekáme od finančního úřadu. Pozastavili jsem některé drobnější akce jako je třeba výsadba zeleně. Důvodem jsou ovšem plánovaná protipovodňová opatření.“ starosta Slavkova Ivan Charvát.

Doplnil, že na rezervu ve výši jednoho a půl milionu korun město minimálně do zářijového zasedání zastupitelstva sahat nebude.