Zhruba stejně jako vloni dostanou sportovní kluby, mateřská centra, ochotníci, skauti, zahrádkáři a další nezisková sdružení na Vyškovsku z městských pokladen.

„Od státu se ničeho nedočkáme a kdyby se na nás vykašlalo ještě město, bylo by to špatné. Ještěže město nad námi drží ochranou ruku. Vážím si toho, že město pamatuje na sociální sféru. Jsme vděční, že jsme letos dostali stejnou částku jako vloni, ačkoli peněz není nikdy dost, neboť vše se zdražuje a náklady stoupají,“ okomentovala situaci například předsedkyně asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí Paprsek Jaroslava Bednářová. Asociaci přispívá nejenom Vyškov, ale i všechna ostatní města okresu.

Vyškovské radnici pro letošek přistálo na stole celkem devětadevadesát žádostí. Město jim věnuje osm milionů korun.

Půl milionu korun z celkové částky radní schválili už v prosinci minulého roku jako dotaci na Mistrovství Evropy v mažoretkovém sportu a na atletické mistrovství republiky. Většinu peněz už město rozdělilo, zbývajících sto tisíc korun si ponechá jako rezervu pro případné mimořádné požadavky během roku. Nejvíc žádostí přišlo z oblasti tělovýchovy a sportu. V ní nakonec město rozdělí necelých šest milionů. Nejvíc dostane fotbalový klub Rostex, dále pak bruslařský klub, atletický klub, dále ragbisté, plavci a další.

Podstatně méně peněz letos půjde do vědy a vzdělávání. „Přišlo méně žádostí. Do oblasti vzdělávání a vědy poputuje celkem dvě stě šedesát tisíc korun,“ vypočítala mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová. Devadesát tisíc tak dostane nadace Tři brány, padesát tisíc gymnázium a pětačtyřicet tisíc základní škola Letní pole. Bezmála půl milionu korun dalo město na kulturu. Sociálním službám a na podporu rodin radnice vyčlenila šest set devětasedmdesát tisíc korun.

Pro doplnění je třeba uvést, že koncem minulého roku přidělilo město dotace poskytovatelům sociálních služeb z rozpočtu města na rok 2010 tři miliony sedm set třiapadesát tisíc korun. Největšími příjemci prostředků města v této oblasti jsou Oblastní charita Vyškov, která dostane dvě stě tisíc. Boj se zvednul v oblasti sociálních služeb. Devíti žadatelům rada schválila pouze třicetitisícovou dotaci, ale zastupitelé peníze přidali na celkovou částku téměř šest set osmdesát tisíc korun.

Slavkov u Brna rozdělí neziskovým organizacím celkem tři sta sedmdesát tisíc korun. Peníze dostanou zejména spolky, které pracují s dětmi a mládeží. „Rada města schválila příspěvky na soutěže, cestovné, pronájmy tělocvičen, akce pro děti, materiál a vybavení techniky,“ uvádí zápis z únorového jednání rady.

Zastupitelstvo částky odsouhlasilo. Dotace od slavkovské radnice získalo letos celkem deset různých organizací. Třeba Junáci dostali pětačtyřicet tisíc korun na opravu klubovny, a dalších třicet tisíc na soutěže, cestovné a rekreační pobyt. Římskokatolická farnost zase získala třiatřicet tisíc korun na akce pro děti. Nejvíc dotací získaly ve Slavkově tělovýchovné jednoty. Sportovní klub Slavkov u Brna získal osmadevadesát tisíc korun na pronájmy tělocvičen. Sokol zas obdržel šedesát tisíc korun na soutěže a cestovné.

V Bučovicích byla radnice podstatně méně štědrá, než v nedalekém a menším Slavkově. „Mezi žadatele o příspěvky jsme naplánovali rozdělit celkem sto tisíc korun,“ uvedl vedoucí správy sportovních a kulturních zařízení města Bučovice Josef Brychta.

Rada města schválila dvaadevadesát tisíc korun, zbylých osm tisíc si zatím vedení Bučovic ponechalo jako rezervu. „Podpořili jsme zejména akce pro děti nebo akce, které mají tradici. Celkem bylo předloženo třicet žádostí. Dotace byly rozděleny mezi devatenáct subjektů,“ uvedl tajemník bučovické radnice Jiří Frolec.

Rada podpořila například pořádání hodů v Kloboučkách a Vícemilicích, ostatky či drakiádu v Černčíně. Ve sportu pak získaly peníze akce florbalistů, nohejbalistů a volejbalistů v Marefách, futsalistů v Kloboučkách, fotbalové turnaje dorostenců v Bučovicích.

Dotaci obdržely také tradiční akce, jakými jsou Součkův memoriál, Běh 28. října, velikonoční turnaj ve stolním tenisu, utkání v malé kopané a další.

Ivanovická radnice poskytla jenom obecné informace. Zastupitelé totiž budou rozpočet teprve schvalovat, a to 25. března. „Částka by měla zhruba odpovídat loňské výši Podporujeme například mateřské centrum Rarášek, hasiče, tělovýchovnou jednotu Slovan, Sokol, klub turistů, Junáka, Orla, pionýry, a také vyškovský Paprsek a přerovskou Rosku“ uvedl tajemník ivanovického městského úřadu Jan Kovář.

Návrh rozpočtu zatím počítá s částkou šesti set třiatřiceti tisíc, a to šedesáti tisíc pro mladé hasiče a mateřské centrum, tří set osmdesáti tisíc pro sportovní oddíly, pětapadesáti pro spolky a další.

Také Rousínov se drží v loňských číslech, ačkoli původně chtěl částky snížit. „Rozdělíme milion a šest set tisíc korun. Napřed jsme rozpočet pokrátili. Několik neziskových organizací si však podalo žádost o dotaci i do Místní akční skupiny. A protože jsme jejím členem, řekli jsme si, že těmto organizacím určitou částku přispějeme. Doplnili jsme tedy čtvrt milionu a nakonec jsme se dostali na stejnou výši jako vloni. Peníze rozdělujeme podle počtu členů. Největší organizací je Tělovýchovná jednota Framoz a ta také dostane nejvíce peněz,“ informovala tajemnice rousínovské radnice Ludmila Havlíčková.

Podpora měst Vyškovska neziskovým organizacím
Vyškov 8 milionů korun
Slavkov u Brna 370 tisíc korun
Bučovice 100 tisíc korun
Rousínov 1,6 milionu korun
Ivanovice na Hané navrhují 633 tisíc

Zdroj: městské úřady
Nejvýznamnější dotace na Vyškovsku

Fotbalový klub Rostex Vyškov 1,6 milionu Kč
Bruslařský klub Vyškov 850 000 Kč
Atletický klub AHA Vyškov 750 000 Kč
Klub plaveckých sportů Vyškov 420 000 Kč
Sportovní klub Trasko Vyškov 370 000 Kč
Veus klub Vyškov 280 000 Kč
Kalimero Vyškov 270 000 Kč
Thalia Vyškov 253 000 Kč
Oblastní charita Vyškov 200 000 Kč
Červený kříž 176 000 Kč
Centrum sociálních služeb Vyškov 134 000 Kč
Mateřské centrum Radost Vyškov 100 000 Kč
Asociace Paprsek Vyškov 69 000 Kč
Český svaz včelařů Vyškov 21 000 Kč

Sportovní klub Slavkov u Brna 98 000 Kč
Tělocvičná jednota Sokol Slavkov u Brna 60 000 Kč
Junák Slavkov u Brna 45 000 Kč

Sportovní oddíly Ivanovice na Hané (zatím neschváleno) 380 000 Kč
Junák, Orel, Pionýr Ivanovice na Hané (zatím neschváleno) 55 000 Kč

Zdroj: Městské úřady

REDAKTOŘI VYŠKOVSKÉHO DENÍKU