Městské úřady letos budou mít zase méně peněz na svůj provoz, a tak musejí šetřit. Proto vedení měst na Vyškovsku chystá personální změny a také audity.

Výjimkou není ani okresní město. „I u nás dojde ke snížení počtu úředníků. V současné době připravujeme interní audit, který celou situaci vyhodnotí. Interní proto, že už nechceme platit velké peníze firmám. Takže si uděláme svůj,“ potvrdil starosta Vyškova Jiří Piňos.

Kdy se ho ale radnice dočká, není jednoznačné. „Napřed musíme mít rozpočet a potom se pustíme do auditu. Snižovat stavy úředníků budeme, ale v rozumné míře,“ dodal Piňos.

Postupně už se ale ve Vyškově stavy úředníků snižují. „Pokud některý ze zaměstnanců odejde během roku například do důchodu a nebude nutné toto místo obsazovat, na jeho místo už nikoho nepřijmeme. Tato opatření jsme měli již v předcházejícím období,“ uvedla tisková mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

O propouštění uvažuje také nové vedení Bučovic. Starosta města Radovan Válek poukázal na to, že počet úředníků tam je příliš vysoký. „Zatím se rozkoukáváme a budeme o personálních změnách jednat. Lidem se ale sníží třeba odměny. Co se týká dalšího šetření, tak nemůžu nic víc říct. Za týden už budeme mít ale všichni ve věcech jasněji,“ naznačil bučovický místostarosta Jiří Horák.

Obavy z propouštění nemusí mít naopak úředníci ve Slavkově u Brna. „Chybí nám tři miliony šest set tisíc korun na výkon státní správy. Proto snižujeme rozpočet pro rok 2011 a upravují se také úvazky některých zaměstnanců. S dalším snižováním pracovních míst nepočítáme. Pro letošní rok máme vše ošetřené,“ objasnil starosta Slavkova u Brna Ivan Charvát.

Na radnici jsou podle jeho slov přesvědčení, že počet pracovníků je optimální.

Město navíc požádalo o různé dotace, které by mu dost pomohly. Některé už i dostalo. „Podařilo se nám získat prostředky z operačního programu na vzdělávání a zaměstnanost, které se dají použít i na mzdy. Počítáme s dotací ve výši jednoho milionu dvou set padesáti tisíc korun, která by měla směřovat do sociální oblasti,“ doufal Charvát.

Nicméně i ve Slavkově mají podobný přístup k odcházejícím pracovníkům jako ve Vyškově. „Pokud zaměstnanci odchází do důchodu nebo měli smlouvu na dobu určitou, tak už je nenahrazujeme,“ doplnil.