DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Například město Vyškov má za první tři měsíce letošního roku oproti loňsku ztrátu téměř pěti milionů tří set tisíc korun. „Nemusíme tento vývoj zatím hodnotit krizově. Rozhodně budeme ale sledovat vývoj příjmů z daní dál. Pokud by tento neuspokojivý trend pokračoval, měli bychom jednat o nápravných opatřeních,“ uvedl vyškovský starosta Petr Hájek.

Vedení radnice nepanikaří hlavně proto, že má možnosti tyto propady v příjmech zacelit. V městské kase je rezerva ve výši pěti a půl milionu korun. „V případě potřeby by mohlo dojít k pozdržení vratek dočasných převodů do fondu bydlení. V podstatě jde o to, že radnice čerpá z městského fondu bydlení prostředky na investiční akce, které nejsou z oblasti bydlení, a pak tyto peníze postupně ve stanovených splátkách vrací zpět,“ vysvětlila mluvčí vyškovského městského úřadu Dana Bednářová.

Trochu zjednodušeně a nadneseně řečeno by tedy město Vyškov nějakou dobu otálelo s výplatou úvěru, který si půjčilo samo od sebe.
Krize v tomto ohledu postihla také Slavkov u Brna. Radnice získala za první čtvrtletí letošního roku zhruba o osm set tisíc korun méně peněz z daní než vloni. „Největším problémem jsou osoby samostatně výdělečně činné, u nich jsme zaznamenali propad o dvanáct procent. U právnických osob je nyní těžké situaci posuzovat, některé teprve budou odevzdávat daňová přiznání,“ uvedla vedoucí finančního odboru slavkovské radnice Jarmila Olejníková.

Podle ní propad souvisí s hospodářskou krizí a bude se ještě prohlubovat. „Předpokládá se, že příjmy z daní budou takové jako v roce 2007,“ doplnila Olejníková.

Aby se snížení příjmu z daní dotklo rozvoje města co nejméně, radnice prý byla obezřetná už při sestavování rozpočtu pro rok 2009. „V důsledku krize, jak jsme propočítali, bychom letos měli na daních získat o pět až šest milionů méně. Proto už jsme udělali nějaká opatření dopředu. Například příspěvkovým organizacím města jsme zkrátili dotace o tři procenta, což dělá zhruba milion korun,“ informoval slavkovský starosta Ivan Charvát.

Že by se však problém měl dotknout velkých akcí, které město plánuje, to odmítl. „Máme rozběhnuté tři akce, které částečně zaplatí dotace. Jde o rekonstrukci zámeckého nádvoří a příjezdových cest k památce, výstavba hřiště na základní škole v Tyršově ulici a projekt na propagaci města. Ty určitě ohrožené nejsou,“ ujistil Charvát.

Smůlu však budou mít například lidé ze Sušilovy ulice. „Některé plánované akce letos zahajovat nebudeme. Jde například o rekonstrukci Sušilovy ulice za dva a půl milionu korun,“ doplnil slavkovský starosta.

Podle ředitele Úřadu práce ve Vyškově Jana Marka jde o celorepublikový propad. „Firmy nemají tak dobré hospodářské výsledky jako dřív. Výrazně jim poklesl počet zakázek a zisky. Tento týden jsem měl jednání s jedním podnikem z Vyškovska. Jeho vedení se mi svěřilo, že má pětapadesátiprocentní propad v objemu zakázek a osmdesátiprocentní, co se týká zisku,“ uvedl Marek.

Nižší tržbu měla za první čtvrtletí letošního roku třeba prodejna autodílů na vyškovském Masarykově náměstí. „Zisky klesly řádově o desítky tisíc,“ svěřil se pracovník obchodu Vojtěch Zapletal.


Martina Grycová
Michal Sklenář