„Radnická ulice přiléhá k budově našeho úřadu, stav fasády je každopádně nevyhovující a nevzhledný. Na mnoha místech jsou praskliny, oddrolená omítka a odloupnuté části fasádního nátěru,“ řekl vyškovský starosta Karel Jurka.

Negativní vliv mají také holubi, kteří znečišťují chodníky a ničí fasády, trusem a peřím pak zanášejí okapy. „Některé ze zábran proti nim se neosvědčily, zpětná instalace tedy buď neproběhne, nebo je budeme upravovat tak, aby v nich nemohli sednout a hnízdit. Posuneme třeba sítě v oknech, aby se holubi vůbec nedostali na parapety,“ vysvětlil starosta.

Řemeslníci nyní zajišťují otlučení zasolených omítek, opravy drobných trhlin, penetraci podkladu, fasádní nátěr, klempířské práce a opravu střešní krytiny prampouchů, tedy oblouků ze šestnáctého století. „Fasáda s opravenými prvky zajistí důstojný vzhled této půvabné uličky,“ prohlásil Jurka.

Památkově chráněnou uličku proto v těchto dnech obsadili dělníci. | Video: Deník/Jakub Dostál

Náklady dosahují na bezmála devět set šedesát tisíc korun. Hotovo má být ještě na konci července.

O dotaci již úspěšně žádala vyškovská radnice Ministerstvo kultury, zároveň žádala podporu na opravu fasády bývalé synagogy na Masarykově náměstí. „Celková výše dotace je jeden milion a pětasedmdesát tisíc korun, využijeme ji na obě akce. Je na nás, jak sumu rozdělíme,“ dodal místostarosta města Josef Kachlík.