Radniční věž čeká statické zajištění narušených sloupů ochozu, kde bude zajišťovat bezpečnost návštěvníků nové ocelové zábradlí. „Sloupy jsou už tak staré, že se na nich dělají vodorovné trhliny v místě horního madla zábradlí. Ty se vyskytují u sedmi z nich,“ objasnil vyškovský městský architekt Jiří Plášil.

Každý z deseti sloupů pracovníci specializované firmy vyztuží čtyřmi svislými kovovými pruty. Nové zábradlí odborník vyrobí z plného materiálu a firma nainstaluje na místo nynějšího napadeného korozí.

Rada města Vyškova už vypsala výběrové řízení na firmu, která opravy zajistí. Přesná cena renovace bude známá až po vyhodnocení cenových nabídek.

Dalších asi sto tisíc korun z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón půjde na úpravu střílen a vyspárování zdiva takzvané rotundy mezi pivovarem a zámkem. Všechny střílny mají získat kamenné ostění po vzoru té, která je nejblíže bráně pivovaru a jako jediná se dochovala v původní podobě.

Zdivo má být nově vyspárováno. „Na opravu vnějších omítek a kamenného zdiva máme v rozpočtu vyčleněných půl milionu korun. Na nádvoří u rotundy chceme také opravit povrch dvora a dešťovou kanalizaci, která vyjde na tři sta tisíc korun,“ informoval vyškovský starosta Petr Hájek.

Město Vyškov chce také provést částečnou opravu omítek ve dvorní části na budově zámku. „Tato akce nás bude stát zhruba sto tisíc korun. Rádi bychom taktéž zahájili průzkum a měření statických poruch na budově zámku. Letos by se měly instalovat měřiče, které by nám v průběhu následujících let dávaly naměřené hodnoty,“ objasnila Bednářová.

Mimo uvedené opravy město Vyškov počítá také s tím, že nechá natřít oplechování střechy radniční věže a v části této stavby poblíž zvonů nainstaluje ochranné sítě proti holubům.