Hlavním cílem projektu je setkávání rodičů, kteří se kvůli narození nedonošeného dítěte ocitli v těžké životní situaci. „Každé setkání má speciální téma, to první bude Hry a hračky. Rodiče se tam dozvědí mimo jiné, jak můžou hry a hračky podpořit vývoj řeči, pohybu, smyslů a myšlení jejich dětí," vysvětlila pedagožka a psycholožka centra Dana Tvrďochová.

První setkání čeká rodiče příští středu ve čtyři hodiny odpoledne v prostorách mateřského centra. „Další setkání pak budou pravidelně každou poslední středu v měsíci. Většinou se nám tu sejde kolem pěti až deseti rodin, a to hlavně z Vyškova. Přivítáme však i zájemce odjinud," řekla Tvrďochová.

Aktuální potřeby

Program každého setkání vychází nejen z předem určeného tématu, ale také z aktuálních potřeb účastníků. „Budeme si vyměňovat praktické rady usnadňující každodenní život, říkat si tipy na pomůcky, které můžeme při výchově a péči o děti využít, chybět nebude ani předávání kontaktů na odborníky, tipů na literaturu nebo zajímavé akce," řekla psycholožka.

V žádném případě však nepůjde jen o teorii. „Chodívá k nám maminka s už odrostlejšími dětmi, která si celým martyriem s předčasně narozeným miminkem prošla, takže ví přesně, co teď ostatní rodiče zažívají. Může jim tak předávat své zkušenosti a praktické rady," vysvětlila Tvrďochová.

Na projektu spolupracuje vyškovské mateřské centrum s občanským sdružením Nedoklubko, založeným na dobrovolnické činnosti. „Jsme celorepublikové sdružení, které spolupracuje s jednotlivými mateřskými centry. Snažíme se rodičům zajistit dostatek informací, podpořit je psychicky i emočně. Pomáháme také najít odborníky i jiné rodiče s podobnými problémy," vysvětlila jedna z členek sdružení Michaela Lískovcová.