Okolí potoka Rakovec je navíc jedinou lokalitou na Vyškovsku, kde se bledule jarní volně vyskytují v přírodě. A první zelené výhonky se okolo potoka objevují také v těchto dnech.

„Bledule tam opravdu rostou ve velkém. Lidé se na tu bílou záplavu chodí dívat, o víkendech vše sledují také ochranáři,“ uvedla starostka obce Račice Marlena Březovská. Bledule je totiž chráněnou rostlinou. „Když si někdo natrhá kytičku, jen upozorňují. Jde nám spíš o to, aby lidé bledule nevyrýpávaly a nepřenášeli do zahrádek,“ dodala starostka.

Rakovecké údolí se nachází na rozhraní okresu Vyškov a Blansko. Je tvořeno horní pramennou oblastí potoka Rakovce, kaňonovitým údolím potoka až rybník Budkovan u obce Jedovnice. Přístup do údolí je možný po silnici z Račic do Ruprechtova. Z té vede odbočka na parkoviště u pomníku, kde je úvodní panel naučné stezky.

To, proč je do tohoto údolí dobré jít zrovna na jaře, jsou místní mokřady. Kromě bledulí roste na tamních loukách mnoho dalších chráněných rostlin. „Například prstnatec májový, bradáček vejčitý, violka bahenní a dnes již téměř zcela vymizelý kosatec sibiřský,“ uvedl botanik Jan Michalsky.

Do Račic je dobré spojení z Brna, s jedním přestupem na sebe autobusy dobře navazují. Hned u zastávky autobusu v Račicích se stačí dát po červené značce nahoru do kopce. Cestou je vidět Račický zámek. „I když jsou hlavním cílem lidí mokřady plné bledulí, potěší i pohled na fialový svah, na kterém kvetou plicníky,“ dodal Michalsky. Nejvíc bledulí roste asi po třech kilometrech stezky u rozcestníku Pod Černovem.