Podle rašovického starosty Jiřího Raušera jsou na takto frekventovaných silnicích, kterou I/50 je, přímo nutností. „Chceme, aby se u odbočky, přes niž se lidé dostávají i do naší obce, zvýšila bezpečnost a aby byl provoz plynulejší. Současné řešení je nešťastné, stávají se tam nehody a tvoří kolony," poukázal Raušer.

Petici, kterou vytvořili na konci února, už odeslali na kraj, policistům a také Ředitelství silnic a dálnic. Podepsalo ji sto dvacet obyvatel. „Krajský úřad i policisté zareagovali, vlastník komunikace nikoliv. A to jsme Ředitelství silnic a dálnic kvůli problému oslovili už dvakrát. Poprvé na konci března, podruhé posledního srpna," kroutil hlavou rašovický starosta.

Policie návrh vesnice podpořila. Opatření, které lidé v petici navrhují, by podle vyškovské policejní mluvčí Alice Musilové značně zvýšilo bezpečnost a plynulost provozu v místě. „Za posledních pět let se tam stalo opravdu velké množství nehod, konkrétně šestnáct. Devatenáct lidí se při nich poranilo lehce, jeden těžce," vypočetla Musilová.

Stejně jako policisté souhlasí s názorem Rašovických Krajský úřad Jihomoravského kraje. Ten obdržel žádost od obce v září a také na něj zareagoval. „Dáváme podnět státní příspěvkové organizaci Ředitelství silnic a dálnic, aby zajistila stavbu odbočovacího pruhu na silnici I/50 v místě připojení silnice III/4199," stojí ve vyjádření krajského úřadu z 27. září, které vypracoval vedoucí krajského oddělení pozemkových komunikací Jiří Masařík.

700obyvatel zhruba žije v Rašovicích. Pod petici za vytvoření odbočovacího pruhu ze silnice I/50 směrem k vesnici se jich podepsalo sto dvacet.

Také na Ředitelství o petici vědí. Na dotaz redakce, proč na ni nezareagovali a neposlali odpověď ani na opakovanou žádost starosty Rašovic, jeho mluvčí Nina Ledvinová nedokázala odpovědět.

Podle jejích slov organizace nicméně žádost vede v patrnosti. „Plánujeme zajistit bezpečnostní audit dané křižovatky včetně technické studie, která stanoví možné technické řešení a jeho finanční a majetkoprávní náročnost," vzkázala Ledvinová s tím, že se hodlají problematikou zabývat, nicméně napřed musí zajistit relevantní podklady. „Ty nám pomůžou zdůvodnit přípravu a realizaci předmětné akce," uzavřela Ledvinová.

Starosta Rašovic byl odpovědí, kterou mluvčí Ředitelství redakci Vyškovského deníku Rovnost odeslala do jednoho dne od přijetí dotazu, velmi překvapený. „Informace je pro mě nová. Nic takového se ke mně rozhodně nedostalo," řekl rozhořčeně Raušer.

Aby se organizace začala problémem zabývat, si přeje například i Růžena Svobodová z Rašovic, která křižovatkou jezdí několikrát měsíčně. I když sama není řidičkou, potvrzuje, že bývá prakticky nemožné odbočit na Křižanovice směrem od Slavkova u Brna. Rovněž upozornila na nebezpečné meze za zatáčkou. „Bylo by určitě dobré, kdyby tam byly třeba nějaké odrazky, aby byl úsek zejména v přítmí přehledný," je přesvědčená žena.