Na dopravním hřišti se tak baví několik desítek lidí. První, čeho si všímám, jsou právě závodníci, kteří běhají po place s ovladači za svými autíčky a s neobvyklou šikovností je navádějí přes nejrůznější překážky.

Jezdce obdivuje i třeba Vyškovanka Iva Kučerová. „Pozval mě sem kamarád, který závody organizuje. Vždycky jsme se ho ptali, kdy budou ve Vyškově, a teď jsme se dočkali. Moc soutěži nerozumím, ale řekla bych, že jezdci jsou blázni,“ směje se.

Po celou dobu totiž soutěžící běhají i desítky minut za svým autíčkem po závodní dráze. „Je to ale určitě náročné ovládat. Auto na ovládání jsme jednou koupili synovi a nějaký čas trvá, než se to úplný laik naučí. Závodníci trénování věnují určitě i spoustu času. Závody se mi ale líbí. Počasí vyšlo, neprší, takže jsem spokojená,“ říká Kučerová.

Tvrzení, že kdo chce vyhrát, musí mít hlavně štěstí a hodně trénovat, potvrzuje i jezdec Luboš Havlík. „Soutěžím už dva roky. Pravidelně se účastním závodů, které jsou každý měsíc různě po celé republice. Všechno je o technice, o šikovnosti ruk a samozřejmě záleží i na tom, jak má kdo nastavené auto,“ informuje.

Pořídit si vůz ani ve zmenšené formě není zrovna nejlevnější. Podle Havlíka je ale třeba auto upravovat a přizpůsobit terénu. „Auto se dá poskládat za zhruba jedenáct tisíc korun. Jsou ale i dražší, moje má hodnotu dvaceti tisíc. Vůz také přizpůsobujeme povrchu. Když je mokrý asfalt, je třeba dát vhodné pneumatiky. Techniku po závodě čistím, měním a dobíjím baterky. Jezdíme na asfaltu, písku a třeba šotolině,“ vysvětluje závodník.

Ten se snaží zlepšovat svoje výkony. „Mým největším úspěchem je zatím třinácté místo, jinak se pohybuji kolem dvacátého,“ prozrazuje.

Mezitím už sype z rukávu nejrůznější zajímavosti organizátor a jeden ze zakladatelů rally Vlastimil Pospíšil z Vyškova. „Na prvním závodě, který pořádáme ve Vyškově, se sešlo osmatřicet závodníků. Mezi nimi jsou dva ze Slovenska, dále z Liberce, Plzně, Tábora, prostě z celé republiky. Dnes také závodí jediná žena,“ překvapuje.

Účelem je projet trať v co nejkratším čase. Svého zástupce má i okresní město. Je jím právě nadšenec Pospíšil. „Také soutěžím a brzy na mě přijde řada ve startu. Proto musím ještě vyměnit baterii,“ loučí se ve spěchu.