Třídit, nebo netřídit? To si říká řada lidí, když vidí přeplněné kontejnery na plast ve vyškovských ulicích a uvažuje, co udělá se svojí hromádkou, kterou nevyhodili do popelnice. Problém je to zvláště v letních měsících, kdy obyvatelé kupují více nápojů v PET láhvích.

„Můj přítel třídí odpad. Jednou za čas chce poté vše dát na určené místo, ale velmi často stojí bezradně u kontejneru, který je úplně plný. Ke všemu je mnohdy velké množství PET láhví kolem na zemi. Není to pěkný pohled,“ řekla třeba Lenka Plháková.

Podle ní řadu lidí může tato situace odradit, aby se snažili třídit odpad. Že kontejnery ve městě chybí, si myslí i někteří další obyvatelé. „V oblasti, kde bydlím není žádné místo, kam bychom mohli dávat separovaný odpad. Museli bychom s tím chodit daleko. Proto nemůžeme třídit. Pokud se situace zlepší, odpad budeme muset dávat do popelnice,“ postěžovala si zase Hana Firková.

Rozmísťování kontejnerů má ve Vyškově na starost firma Respono. „Kolik kontejnerů ve městě bude, stejně jako intervaly svozů určuje městský úřad. Množství nádob v každé obci není omezeno, záleží pouze na finančních prostředcích obce,“ vysvětlil technicko-provozní náměstek firmy Pavel Horáček.

Podle něj vedení města objednalo pět nových nádob na plasty, které by situaci ve Vyškově mohly částečně zlepšit. Ty byly rozmístěny ve vyškovských ulicích začátkem srpna.

Radnice o problémech s plastovým odpadem ví a intenzivně se tím také zabývá. „Kromě toho, že jsme už koupili pět nádob, chceme pořídit další, aby se nestávalo, že lidé nemají kam umisťovat například PET láhve. Zvláště je to problém letních měsíců,“ prohlásil vyškovský místostarosta Luboš Kadlec.

Na druhé straně ale si lidé myslí, že lidé by měli tyto plastové odpadky sešlápnout, protože jinak je kontejner zbytečně brzy přeplněný. „Také by měli počkat, když vidí, že už v něm není místo, a ne dávat plasty na zem,“ řekl Kadlec.

Radnice chce také zlepšit podobu sběrných ploch. „Ve Vyškově je několik míst, kde jsou kontejnery kryté a vypadají úhledněji, než je jinak běžné. Zastřešení chceme zavádět postupně, zejména v rámci celkové úpravy sídlišť,“ naznačil místostarosta záměry radnice.