Jak je vlastně nyní obtížné plánování akcí a společenských událostí? Nikdo zatím s jistotou neslíbí, kdy a jak se protiepidemická omezení uvolní…
Koronavirová krize zasáhla nejen Městské kulturní středisko, ale i celou společnost. S plánováním to je pochopitelně obtížné. Tradici u nás má třeba cyklus Kruh přátel hudby. První koncert s účastí operní pěvkyně Dagmar Peckové byl v plánu v říjnu. Zahájen ale nebyl, takže hledáme volné termíny za situace, kdy je umělci už většinou mívají na letošní rok dopředu nasmlouvané. Hrne se to jako lavina a nikdo neví, kdy to skončí. Od prvopočátku jsme koncerty hlavně překládali, teď je rovnou rušíme. Únor je už ztracený a o březnu pochybuji, měli jsme ho přitom nabitý akcemi. Nicméně umělci s takovou možností počítají a to bez nějakých sankčních opatření ve smlouvách.

Kterým budoucím akcím pro Vyškovany se momentálně věnujete?
Chystáme už tradiční pouť, pro kterou zajišťujeme účastníky. Věnujeme se také letošním Dnům památek, které jsou spojené s celostátní akcí. Pro zájemce se otevřou památky v celém městě a my na to navazujeme kulturou v zámecké zahradě, ale i na náměstí. Máme také nachystané dvě velké výstavy ve hřbitovním kostele, které se bohužel ještě nekonaly kvůli covidu.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Jak velký pokles počtu účastníků registrujete jako vyškovské kulturní středisko?
Pokud mluvím o akcích s výběrem vstupného, v roce 2019 jsme pro porovnání zaznamenali přes šestnáct tisíc návštěvníků. Loni jich máme už jen pět a půl tisíce. V tomto roce jsme rušili více jak polovinu nasmlouvaných akcí. Za celý loňských rok jsme jich stihli pouze osmadvacet akci s výběrem vstupného., obyčejně to bývá kolem stovky. Zvládli jsme ale většinu akcí bez vstupného, to jsou hlavně promenádní koncerty na Masarykově náměstí. Týká se to i Vyškovské pouti a Dnů památek, které byly ve skromnějším formátu. Jinak jsou zcela omezená amatérská divadla, pěvecký sbor nebo například taneční kurzy.

Jak velkou pomocí jsou pro vás online přenosy na facebooku střediska?
Je to novinka pro nás i technické zázemí, kterou jsme zahájili před vánocemi a mělo to velký ohlas. Zrovna v pátek máme nachystané živě přenášené vystoupení vyškovské skupiny Hotler, která je místním dobře známá. Nečekaný úspěch jsme ale měli s besedou, která cílila i skladbou hostů více na mladé lidi, kteří tráví čas na sociálních sítích. Naše produkční Monika Holzerová se inspirovala pořadem Noci páteční. Pro zájem uděláme v březnu ještě jednu takovou besedu. Jakékoliv online akce jsou nyní silně propagované, ale zaměřili jsme se především na Vyškováky.

Přístavba Besedního domu je zatím odložená a prioritu má modernizace „staré scény“. V čem má spočívat?
Nejdříve jsme zjišťovali statiku Besedního domu, která je v pořádku. V tomto období chystáme ideu toho, co se všechno potřebujeme spravit, aby odpovídal dnešním požadavkům. Dům je z konce devatenáctého století, ale klimatizace a vzduchotechnika je nedokonalá. Zmodernizujeme kromě toho také osvětlení, potřebujeme zpevněné podlahy. Už totiž neodpovídají kvalitou, sál bude i nadále víceúčelový. Týká se to také parketu pro taneční kurzy. V plánu je i výměna moderních sedadel. Počkáme ale ještě na projektovou dokumentaci, případnou realizaci zatím odhaduji na příští rok.

Zdržela se naopak modernizace kina Sokolský dům. Uskuteční se letos bez dalších odkladů?
Vybraný zhotovitel i dodavatelé se dostali do problémů vzhledem k pandemické krizi. Uzávěrka nového výběrového řízení je ale stanovena na třetího března, čekáme kdo se přihlásí. Kino bude splňovat vysoké požadavky jak na kvalitu přenosu, tak i kvalitu posezení. Dále se zlepší díky novým akustickým prvkům zvuk. Bude i větší projekční plátno. Máme se na co těšit.

Jsou nějaké akce, o jejichž získání pro Vyškov v lepších časech usilujete?
V tomto jsme omezeni kapacitou. Při zaplnění mámě asi čtyři stovky míst, ale manažeři často chtějí pět set i víc. Při menším počtu míst navíc roste cena vstupenky. Místní ale pochopili, že za připlacení dostanou skutečnou kvalitu. Po modernizaci kina přesuneme část koncertů a divadelních představení právě tam, ale kapacita tam je ještě menší asi na 250 divácích.

Neobáváte se strachu lidé z návštěv kulturních akcí i po případném rozvolnění?
Společnost je v tomto rozdělená. Já sám rizika rozhodně nepodceňuji. Z mých známých navíc už několik odešlo i za přispění covidu. Je ale potřeba, abychom z toho našli cestu ven. V době minulého rozvolnění ale Vyškované měli o akce zájem a na dodržení opatření dbali.