A už teď je jasné, že letošní návštěvnost rozhodně nebude vyšší než v předchozích letech. Co způsobilo tento pokles a jaké změny čekají zoopark v příštím roce? Na tyto a další otázky odpovídá ředitel vyškovského zooparku Josef Kachlík.


Sezona je téměř u konce, kolik lidí letos navštívilo obě atrakce?
K začátku září tady bylo na sto osmdesát tisíc lidí, a pokud bude pěkný podzim, tak by se toto číslo mohlo zvýšit až na dvě stě tisíc. Sice je to oproti loňskému roku, kdy přišlo zhruba dvě stě dvacet tisíc lidí, pokles, ale v porovnání s ostatními zoologickými zahradami, hrady a zámky je to vysoké číslo.

Co myslíte, že způsobilo pokles?
Nemyslím, že by na návštěvnost měla nějaký vliv ekonomická krize. Podle mého názoru je to hlavně vina počasí. Kvůli vysokým teplotám mnoho lidí dalo přednost bazénům. Samozřejmě také otevření dinoparku v Ostravě má na celé situaci svůj podíl.

Jste zklamaný?
Jakmile přijde během sezony dvě stě dvacet tisíc nebo ještě víc lidí, tak už na ně nemáme kapacitu. Lidé jsou nervózní, musí déle čekat na vláček, u občerstvení a pak si stěžují. Letos nám naopak nepřišla jediná stížnost. Jsem tedy s počtem návštěvníků spokojený.

Nebude mít nižší počet návštěvníků negativní dopad na provoz zooparku?
Nikoliv, v žádném případě jsme se nedostali do problémů, kdy bychom byli nuceni propouštět zaměstnance nebo zhoršit péči o zvířata. Například špatným krmením. Nižší návštěvnost se tedy nijak na chodu zooparku neprojeví.

Na co se můžou návštěvníci těšit v příštím roce?
Letos se sibiřské kočky dočkaly dostavění nového pavilonu, který už jsme slavnostně otevřeli. V následujícím roce vznikne pavilon pro dlouhoocasé slepice a také ještě tento nebo nejpozději příští rok se začne s výstavbou environmentálního centra - Hanáckého statku. V dinoparku na návštěvníky budou čekat nové modely a možná i nový film.

Máte srovnání, jak je na tom vyškovský zoopark s podobnými zařízeními v České republice?
Zajímavé je, jak dopadl v průzkumu, který provedla Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Ta porovnala počet obyvatel města, kde se daná zoologická zahrada nachází, s celkovým počtem návštěvníků. Z tohoto poměru vyplývá, že každý obyvatel Vyškova v letošním roce navštívil zoopark přibližně desetkrát. Oproti tomu na Pražany ve statistickém průměru vychází necelá jedna návštěva.

Autorka: Milada Zemanová