„Sladké tyčinky nebo energetické nápoje si koupí jinde. Zákaz mi připadá nesmyslný. Zákonodárci by se měli zabývat palčivějšími problémy: třeba celkovým úpadkem českého školství," poukázal ředitel Základní školy Komenského ve Slavkově u Brna Vladimír Soukop.

Na takzvaném Komeňáku se už delší dobu nachází jen jeden automat. „Má certifikát a schválili ho hygienici. Kromě ochucených limonád nabízí i cereální sušenky. Bývaly tu kdysi tři, ale dva zmizely, nikdo si z nich skoro nic nekupoval," zmínil Soukop.

Co se týká výtěžku škol z těchto strojů, záleží na smlouvě. Provozovatel automatu platí za pronájem prostoru, náklady na energie a odvádí část provize. Podle informací jsou částky, které školám jdou, spíš zanedbatelné.

Podobně jako Slavkov je na tom i Základní škola v Rousínově. „U nás je jeden automat. Výrazně přeslazené potraviny nenabízí. Klidně ho nechám odstranit, když to zákon uloží. Ale děti si nezdravé jídlo můžou pořídit jinde," poukázal ředitel Jiří Kyjovský.

Otázkou pak podle Soukopa je, co je nezdravá potravina. Nejednoznačné je to i třeba podle nutričního specialisty Pavla Suchánka. „To je zásadní problém: kdo a jak určí, co je nezdravé. Je to věc souvislostí. Porovnejme například stoprocentní pomerančový džus a nějaký z populárních ochucených nápojů. Oba obsahují velké množství cukru, i když u džusu se jedná o přírodní. Oba nápoje se například hodí po tělocviku k doplnění energie. V tomto případě se nedá říct, že by limonáda byla výrazně nezdravější," uvedl Suchánek.

Ředitel bučovické Základní školy 710 Aleš Navrátil připomněl, že je po novele zákona ještě nutné počkat na prováděcí vyhlášku. „Ta bude specifikovat, které výrobky jsou pro děti vhodné," upřesnil.

Dodal, že změna se bude týkat nejen automatů, ale i školních bufetů. Na jeho škole se nachází oboje. „Ale rozhodně se omezení sladkých nápojů a nezdravých pamlsků nebráníme," dodal Navrátil.

Suchánek označil zákaz za populistické gesto. „K tomu, aby se zlepšila úroveň stravování dětí, papír nestačí. Děti si nesou návyky z domu, takže jejich zdraví záleží na výchově rodičů. Novela zákona vlastně jakoby přenášela odpovědnost na školu," řekl specialista.

S tím ředitelé vesměs souhlasí. „Návyky ke zdravé výživě si děti mají odnášet z rodiny. Některé jsou roky zvyklé, že místo svačiny dostanou od rodičů peníze, za které si v automatu něco koupí. Budou se těžko přeučovat. Jednou jsme zkusili zavřít bufet. Jen co děti vystoupily z autobusu, stavily se v prvním obchodě a cukrovinky si stejně donesly," poznamenal Navrátil.

Škola už přistoupila ke zdravějším alternativám pochutin. Čokoládové tyčinky v automatech nahradily ty z müsli.

Změnili i nápoje

„Na rozdíl od čokoládových, které měly obrovské prodeje, u müsli výrazně klesly. Nicméně máme i automat na nápoje, ve kterém jsme nabídku upravili," informoval Navrátil. Děti mají k dispozici nízkoenergetické nápoje, které nejsou slazené cukrem.

Podpořit zdravé stravovaní však chtějí v bučovické škole i pomocí svačinek. Ty byly v předchozích letech zrušené, od 1. září se k nim ale vrátili. Co se pak týká názoru rodičů na automaty, obecně se dělí na dva tábory. Ke skupině těch, kterým se automaty ve školách nelíbí, patří třeba Lýdie Šafářová z Vyškova. „Myslím, že bylo na čase, aby byly zakázané. Sice vím, že si děti můžou koupit sladkosti i jinde, ale není důvod jim lákadla vystavovat ještě ve škole," je přesvědčená žena.

Problém s omezením cukrovinek nemají ani někteří žáci. „Ve škole sice máme automat na pití i na cukrovinky, ale nevyužívám ho. Vůbec mi nebude chybět, když u nás nebude. Raději chodím do školního bufetu, kde si koupím větší svačinu, třeba bagetu," popsala čtrnáctiletá Daniela Zukalová, která navštěvuje Základní školu Nádražní 5 ve Vyškově.