„Momentální odběr máme zhruba na sto padesáti litrech na jeden automat za den. Čísla jsou o něco lepší než v létě, kdy to dobré nebylo,“ vypočítal Cyril Sigmund, předseda představenstva společnosti Agros Vyškov–Dědice, která provozuje vyjma jednoho všechny mlékomaty v okrese. Podle něj se prodej za poslední měsíc zvýšil v průměru zhruba o padesát litrů na jeden automat.

Přesto se ale čísla razantně snížila. Zemědělci například na přelomu roku prodávali v průměru přes pět set litrů mléka denně.

Třeba v polovině ledna si zájemci odkoupili za čtyřiadvacet hodin dokonce sedm set jedenaosmdesát litrů mléka.

Farmáři i tak uspokojí přání lidí z dalšího města okresu. „Doladili jsme poslední detaily, ve středu v deset hodin dopoledne otevřeme mlékomat na rousínovském náměstí. Bude přímo u hlavní silnice,“ lákal zájemce Sigmund.

Automat na syrové mléko bude poloviční než třeba ty vyškovské, zásobník pojme dvě stě litrů mléka. Obsluha zůstane stejná. V provozu bude rovněž čtyřiadvacet hodin denně. „Samozřejmě jsme další mlékomat pečlivě zvažovali, protože spotřeba mléka poklesla. Přesto jsme se rozhodli, že poptávku v Rousínově uspokojíme,“ prozradil Sigmund.

S podnětem přišli pracovníci rousínovské radnice. „Impuls přišel od nás, určitě jsme za mlékomat rádi. Pevně věříme, že prospěje, a pokud bych měl mluvit za sebe, tak mléko z automatu je daleko zdravější než kupované v obchodě,“ prohlásil za rousínovskou radnici místostarosta Jiří Petřík.

Jeho chuť už několikrát vyzkoušel třeba i Lubomír Vágner z Rousínova, kterého těší, že to k mlékomatu nyní bude mít jen pár minut cesty. „Chodit pro mléko budu. Využíval jsem i vyškovský mlékomat, takže párkrát do měsíce si mléko určitě načepuji,“ uvedl Vágner.

Zemědělci navíc stále opakují, že za celou dobu provozu mlékomatů si nikdo z konzumentů na Vyškovsku nestěžoval na zdravotní komplikace. „Mléko je pod přísnou a pravidelnou kontrolou. Ani doktoři nebo hygienici s ním nemají problém. Mléko má pravidelné rozbory a nikdy nebyly žádné potíže. Sám ho piji nepřevařené, ale pokud má někdo citlivější organismus, ať si ho převaří. Chuť mléka to neovlivní,“ uvedl rezolutně předseda.

Ten už dříve prohlásil, že poklesu zájmu o syrové mléko mimo jiné napomohlo vyjádření hlavního hygienika České republiky Michaela Víta, který označil v médiích nepřevařené mléko z automatu za rizikové. „Nevím, asi to bylo účelové, ale určitě taková tvrzení nejsou podložená rozbory. Jsou lidé, kteří chodí poctivě každý den a mléko si stále chválí,“ byl přesvědčený předseda.

Lidé za litr nápoje, který je podle zemědělců stále čerstvý a každých čtyřiadvacet hodin ho obsluha vyměňuje, stále zaplatí shodně patnáct korun.