Základní umělecká škola v Bučovicích přinesla regionální raritu. Dětská cimbálová muzika CimBaHo, která poprvé v plné síle vystoupí na čtvrtečním vánočním koncertě, nemá v regionu obdoby.

„Co se týká dětských a mládežnických cimbálek, jde v regionu o raritu. Navíc bychom na Vyškovsku dlouho pátrali i po dospělé cimbálce, momentálně totiž o žádné nevím,” uvedla ředitelka bučovické umělecké školy Dagmar Klementová.

Nápad učitelky

První impulz pro sestavení cimbálové kapely vzešel od jedné z učitelek Základní umělecké školy Nataši Hruškové. „Dokázala svým nadšením a elánem strhnout i své žáky, kteří se pustili do práce, a byly vidět první výsledky. Když jsem zjistila, že to myslí vážně, nastal přesně ten okamžik, kdy je třeba pořídit kapele basu a cimbál, aby byla muzika kompletní,” popsala začátky ředitelka.

Zakládající učitelka si cimbálovkou splnila dětský sen. „Pocházím ze severní Moravy, na cimbále jsem byla odchovaná. Měla jsem k tomu vždy blízko a o založení cimbálky jsem usilovala dlouhodobě, takže jsem ráda, že se to nakonec povedlo,” uvedla Hrušková, která hraje na pozici primáše, tedy prvního houslisty.

V začátcích vede cimbál hostující cimbálista a absolvent kroměřížské konzervatoře Zdeněk Baťka, který připravuje na budoucí angažmá v kapele svou žákyni Lucii Machálkovou. „Zatím budu v cimbálce zaskakovat, než zaučím mladou dívku. Děti jsou šikovné. Jsme na začátku, takže nás čeká ještě hodně práce, ale myslím, že to bude stát za to,” řekl hostující cimbálista.

Kromě primášky Hruškové a cimbálisty Baťky tvoří tělo cimbálky devět nadějných žáků umělecké školy. „Jsou to další tři primáši, dva tercáši, tedy druhé housle, a dvoje třetí housle. Sestavu uzavírají kontráška a samozřejmě basista. Všichni tito hudebníci jsou ve věkovém rozmezí od devíti do šestnácti let,” vyjmenovala Klementová.

K paletě nástrojů obsažených v souboru ostatně odkazuje samotný jeho název. „Cimbálová muzika si totiž říká CimBaHo právě podle cimbálu, basy a houslí,” vysvětlila ředitelka.

Cimbál a současně nový kontrabas se podařilo škole získat na začátku letošního školního roku. Na cimbál jí část prostředků poskytlo město. „Děti ze Základní umělecké školy stejně jako jejich učitelé pracují poctivě a snaží se, aby byli stále lepší a lepší. Měli jsme k dispozici nějaké volné peníze, takže jsme neváhali a přispěli jim na cimbál, aby se mohli dále rozvíjet,” uvedl starosta města Radovan Válek.

Premiéra za dveřmi

Premiéra CimBaHo čeká právě ve čtvrtek na vánočním koncertě Základní umělecké školy. „Kapelu doplní malí tanečníci, kteří za doprovodu cimbálové muziky předvedou lidové tance,” dodala Klementová. Návštěvníky koncertu, který se uskuteční od sedmnácté hodiny v sále školy, potěší také soubor zobcových fléten Karkulky a kluci, kapela Třicet teček, nebo koledy a jiné písně zpívající Zpěvanky.

Po premiéře čeká cimbálovku hned v neděli druhé vystoupení na vánočním koncertě ve Chvalkovicích u Bučovic. V březnu potom jako předkapela doplní houslového virtuóza Marka Baloga na koncertě ve vyškovském Besedním domě. Další akce by na sebe neměly nechat dlouho čekat. „Určitě s cimbálem počítáme na některé městské akce. Osobně bych se vůbec nebránil tomu, aby jezdili i po okolí. Když hrají tak dobře, měli by mít prostor,” uzavřel starosta města.