Práce zahrnují celou obálku budovy včetně zateplení stěn, střechy nebo výměny oken. Nové budou dále i všechny technické sítě v prvním a ve druhém patře. „Příjezd na stavbu je z Tyršovy ulice, prosím dbejte zvýšené opatrnosti,“ upozornila obyvatele města Hana Vintrová z Odboru výstavby a životního prostředí.

Jako budova internátového typu měla doposud malé samostatné pokoje, centrální chodbu nebo společné sociální zařízení vždy pro jedno patro. Změny budou zásadní.

Důchodci si v Rousínově užili svůj sportovní den. Vyzkoušeli si různé disciplíny.
OBRAZEM: Podívejte se, jak vypadal sportovní den pro důchodce v Rousínově

„Velmi významnou položkou jak z hlediska funkčnosti, tak i nákladově je přístavba schodišťové a výtahové věže, která zpřístupní i bezbariérově všechny tři patra z nástupního veřejného prostoru. V celém přízemí vznikne bezbariérová moderně pojatá knihovna, koncipovaná současně jako komunikační a komunitní bod města,“ popsal starosta.

Ve druhém patře najdou své nové prostory členové různých spolků a neziskovek, patří mezi ně mimo jiné i Maják. Kromě kluboven se tady však usídlí také logopedie. 

„V Rousínově máme již několik let pobočku, v současné době je na staré radnici a do května jsme měli i učebnu v bývalém internátu. Jednali jsme s městem a máme přislíbeno, že po rekonstrukci budeme mít znovu k dispozici prostory na Tyršově. Vzhledem ke stále větší nabídce bychom si přáli více učeben,“ potvrdila vedoucí rousínovské pobočky Střediska volného času Maják Žaneta Homolová. V současné nabízí přes dvacet kroužků a pět příměstských táborů.

Nová výjezdová základna záchranářů ve Slavkově u Brna.
VIDEO: Záchranáři ve Slavkově a v Bučovicích mají nové základny, podívejte se

U třetího patra ještě není budoucí účel zcela jasný. „Pracovníci ho stavebně upraví pouze nahrubo tak, aby úpravy pro budoucí využití již nezasahovaly do vnějšího pláště budovy. Využití tohoto prostoru se bude teprve řešit s ohledem na požadavky občanského vybavení města. Nejpravděpodobnější je místo pro školní družinu Základní školy Tyršova,“ vysvětlil Lukášek.

Náklady na šedesát milionů

Novinky ocení zvláště místní školou povinné děti. „Výhodou tohoto bloku totiž je, že je vnitřně propojen s ostatními bloky areálu Tyršova, které jsou využívány pro školní výuku, takže knihovnu a ostatní prostory pohodlně využijí především rousínovští žáci,“ shrnul starosta.

Zdroj: Deník/Jakub Dostál

S dokončením počítá v příštím roce do letních prázdnin tak, aby žáci budovu naplno využívali už od začátku nastupujícího školního roku. Celkové náklady dosahují na necelých šedesát milionů korun. Z toho dvacet milionů pokrývají peníze z dotace od ministerstva pro místní rozvoj.

S budoucí rekonstrukcí město počítá i v případě další budovy tentokrát bývalého chlapeckého internátu, kde je zpracovaná studie na rozšíření základní školy. Ta již v jedné polovině celého areálu funguje v počtu deseti tříd.

REKONSTRUKCE V ROUSÍNOVĚ
Bývalý dívčí internát na Tyršově ulici
Celkové náklady: 59 695 350 Kč
Dotace od ministerstva: 20 000 000 Kč
Dokončení: červenec 2024