Památkáři zatím nicméně žádné vyjádření nevydali. „Případný návrh na prohlášení fary za kulturní památku Národní památkový ústav v Brně nepodával. Ministerstvo kultury nás ani nevyzvalo k odbornému vyjádření," upozornil za památkáře Aleš Homola.

Faru odkoupil od italských majitelů Jiří Novotný, který chce se svou společností Moravská krajina dát zanedbanou budovu do pořádku. Ten věří, že fara památkovou ochranu získá. „Památkový průzkum ukázal, že na faře zůstalo zachovaných několik zajímavých prvků. Asi největší překvapení pro nás byl starobylý dřevěný malovaný strop, ukrytý pod novodobým podhledem," podotkl Novotný.

Rekonstrukce počítá mimo jiné i s částečnou dostavbou budovy. „Chceme jedno křídlo doplnit o chybějící místnost, čímž se dostaneme na všech stranách do stejné úrovně. V nejbližších dnech by sem měla přijet statička, aby posoudila kvalitu a hloubku základů," řekl Novotný.

Potom už bude společnost čekat jen na vyjádření stavebního úřadu. „Teď dokončujeme projektovou dokumentaci, takže uvidíme, zda rekonstrukce v této formě projde," uvedl Novotný.

Podstatné práce začnou každopádně až příští rok na jaře. „Letos zatím děláme potřebný úklid a na zimu budovu samozřejmě zabezpečíme. Rekonstrukce jako taková začne až příští rok. Pokud jde o peníze, zatím se neobjevil vhodný dotační titul, takže počítáme s tím, že budeme opravy hradit z peněz společnosti Moravská krajina," doplnil Novotný.

Z chystané rekonstrukce fary má radost i starosta Bohdalic-Pavlovic Jan Hrežo. „Rozhodně je dobře, když zanedbanou budovu koupí firma, která má snahu ji spravit a oživit, tím spíš, když je budova v centru obce. Tento krok tedy určitě vítáme," řekl už dříve starosta.

S farou je spojená osoba významného moravského obrozence, faráře Františka Xavera Škorpíka. Na bohdalické faře působil od roku 1847 a strávil na ní dvanáct let. Mimo jiné tam také učil děti šlechtického rodu Mannerů cizí jazyky. V roce 1859 přesídlil na faru do vedlejšího Kučerova.