Tento týden město vyvěsilo na svém webu harmonogram prací pro Marefy. „Zatím je vytvořený pouze do konce srpna, dělníci však budou pokračovat i potom. Plán prací bude plynule navazovat a všechno budeme upřesňovat tak, aby lidé věděli, kdy a ve které ulici se zrovna bude pracovat," informoval vedoucí odboru územního plánování, rozvoje a investic bučovické radnice Roman Seitl.

Podle něj jsou místní o postupu dobře informovaní. „Dávali jsme jim do schránek letáčky, na kterých kromě jiného najdou různé kontakty. Například na mě nebo stavební dozor. Pokud jim něco nebude jasné nebo budou mít nějaký problém, kdykoliv se na nás můžou obrátit. Sledovat můžou i webové stránky, prostřednictvím kterých budeme také informovat," vyzval Seitl.

Komunikaci s radnicí si místní pochvalují. „U nás kanalizaci dělali už loni. Obešlo se to bez problémů, byli jsme se vším dostatečně seznámení. A vždycky jsme se nějak domluvili. Akorát přípojky budou později, prý do roku 2016. Teď kopou ve středu obce. Nové zprávy o tom, jak budou práce postupovat, se ke mně zatím nedonesly. Ale věřím tomu, že se všechno včas dozvím," doufá například Ludmila Žižková z Maref.

Plán chystají

Ty ovšem nejsou jedinou bučovickou místní částí, kde se kanalizace dočká rekonstrukce. Na letošní rok má město v plánu i Černčín. „Tam dělníci začnou pracovat v květnu, přesný termín zatím neznám. V současné době pracujeme na harmonogramu. Hotový by měl být v příštím týdnu," upřesnil Seitl.

Stejně tak ještě není rozhodnuté o uzavírkách v souvislosti se stavbou. „O těch zatím jednáme," zmínil.

Podle informací vedoucího ekonomického a sociálního odboru bučovické radnice Michala Vrány bude akce stát necelých čtyřicet milionů korun. „Celkové výdaje na kanalizaci v Černčíně se vyšplhají přibližně na čtrnáct milionů korun, přičemž město zaplatí zhruba milion šest set tisíc a zbytek půjde z dotací. V případě Maref radnice vydá asi dva miliony tři sta tisíc korun z necelých pětadvaceti milionů," vyčíslil Vrána.

Podle Seitla ovšem tato čísla nemusejí být definitivní. „V průběhu týdne až čtrnácti dnů bych měl mít informace o tom, kolik peněz z dotací skutečně získáme," doplnil vedoucí investičního odboru.

Celá rekonstrukce kanalizace, a to jak v Marefích, tak i Černčíně, by podle něj měla skončit do března příštího roku. Místní jsou informací potěšení. „Bylo by to výborné. Ale přiznám se, že tomu moc nevěřím. Ještě nedávno se mluvilo o pozdějším datu a rozhodně ne o příštím roce," kroutila hlavou Žižková.

Stavba, kterou město zahájilo na začátku měsíce, měla začít už v loňském roce. Podle informací bučovického starosty Radovana Válka z loňského června však radnice čekala na podpis smlouvy se Státním fondem životního prostředí, který byl základní podmínkou pro to, aby mohla začít čerpat dotace.