Rekonstrukce už je přesto kompletně naprojektovaná. „Vychází to na osmadvacet milionů korun. Zařadili jsme do plánu rekonstrukce také možné vyústění případného podchodu pod tratí do nádražní budovy,“ podotkla regionální mluvčí Českých drah pro Moravu a Slezsko Kateřina Šubová.

V plánu je komplexní rekonstrukce budovy, tedy oprava střechy, fasády, všech instalací, výměna výplní dveří a oken, izolací a podobně. „Nechceme dělat jen dílčí opravy, ale nádraží komplexně zrekonstruovat tak, aby vyhovovalo všem potřebám cestujících. Bohužel, vzhledem k ekonomické situaci jsme nezařadili tyto opravy do plánu na letošní rok. Letos je prioritou hlavně dokončit už rozdělané projekty,“ dodala Šubová.

Na obnovu si tak vyškovské nádraží počká nejdřív do příštího roku. „Nemůžu samozřejmě říct stoprocentně, jestli rekonstrukce začne příští rok, záleží to na vyjádření investiční komise. Zatím jsme tedy ještě ani nevypisovali výběrové řízení na zhotovitele,“ dodala mluvčí.

Také bezdomovci

Ani kompletní obnova nádraží však nevyřeší ještě jeden problém, který lidem vadí, a to jsou bezdomovci, kteří se tam obzvlášť v jarních a letních měsících rádi scházejí. Bývají opilí a hluční a někdy přímo obtěžují lidi čekající na vlak. Protože však neporušují zákon, nemají na ně strážníci ani policisté žádné páky.

Podobnou situaci jako České dráhy řeší také provozovatelé vyškovského autobusového nádraží, firma Krodos. Nad ostrůvky, na kterých lidé čekají dennodenně na autobus, totiž chybí zastřešení. Situace se bude měnit podle toho, kolik se Krodosu podaří sehnat peněz.

U stanoviště, od kterého odjíždí autobusy městské dopravy, už střecha je. „Loni jsme stihli zastřešit toto místo a také vyměnit dveře v nádražní budově. Co bude letos, je zatím nejasné, bude to samozřejmě záležet na penězích,“ vysvětlil Jaroslav Polišenský z Krodosu.

V letošním a příštím roce chce firma nádraží kompletně dodělat. „Nejde jen o střechy, počítá se také třeba s bezbariérovými nájezdy na ostrůvky a podobně. Ovšem nedokáži říct, co se stihne letos a co v příštím roce,“ podotkl Polišenský.

Vyškované by každopádně zastřešení uvítali. Když je špatné počasí, nemají se totiž čekající lidé kam schovat. „Nejezdím sice pravidelně, ale dcera odsud denně dojíždí do školy. A když prší nebo je zima, tak se tu není kam schovat, jedině do hlavní budovy. Když se tam tísní všichni, není to nic příjemného,“ uvedla před časem například Vyškovanka Hana Hrazdírová.