Obyvatelé, kteří chtějí jet z jednoho konce Nesovic na druhý, musí jet místo čtyřiceti metrů objížďkou, která je dlouhá třicet kilometrů. Rozhodl tak městský úřad v Bučovicích, který i přes protesty tamních obyvatel nehodlá rozhodnout jinak.

„Denně tam jezdí osmdesát autobusů a je tam velký provoz. Na přejezdu se dva autobusy nevyhnou a navíc je zde velké nebezpečí, protože starý železniční přejezd je hned vedle rychlostní silnice číslo padesát. Tento úsek si koleduje o nějaké neštěstí,“ řekl vedoucí dopravního odboru v Bučovicích Zdeněk Kolaja. Není od pravdy daleko. Letos už tam vlak do autobusu narazil, ale nikomu se naštěstí nic nestalo. Pro úředníky to byl však jasný signál, že musí vést dopravu jinudy.

Lidé na to mají ale názor naprosto odlišný. Proti úplnému uzavření bojoval i starosta Nesovic, který je z celé situace nešťastný. „Co k tomu dodat. Chápu pohled úředníků, ale z lidského hlediska to není vůbec pochopitelné. Do sedmi dnů jsme měli možnost podat odvolání. To nám ale vrátili, že je tam třeba doplnit jednu drobnost. Než jsme tak učinili, tak sedm dní bylo samozřejmě pryč,“ povzdechl si starosta Nesovic Vítězslav Reška.

Problémy mají všichni Nesováci. „Jezdím dělat údržby různým klientům. Tato objížďka mě cestou k nim stojí dost peněz. Nemůžu ale tuto částku celou promítnout do kalkulace za svoje služby. To by mě asi poslali do háje,“ řekl nesovický živnostník Rostislav Florián.

Lidé se dokonce tak rozčílili, že na patnáct minut zastavili v Nesovicích dopravu. To však pouze naštvalo řidiče, ale úředníky to neobměkčilo. Na internetu se kvůli tomu strhla vášnivá debata. „Nevím, co je to za demonstraci, když tím trpí neviní řidiči, kteří o ničem neví. Chtěl bych vidět demonstranty na místě řidičů. Proč nešli demonstrovat před úřad?“ nechápal řidič Milan Michlík.

Vše ironicky shrnula obyvatelka Nesovic Kateřina Jurišová. „Opravdu nechápu proč se lidi bouří. Dohromady o nic nejde.Vždyť jen spousta lidí od nás a k nám jezdí do práce autem, protože jiný spoj nemají.Tak proč by jim měla vadit okružní jízda po kraji. Zase tolik si nezajedou. Jen každý den třicet kilometrů tam a třicet zpátky. Jednoduché počty říkají denně šedesát kilometrů navíc, za pět dní tři sta kilometrů navíc, no a za tři týdny devět set kilometrů navíc.To je přece pohoda. Na úřadech je to nic nestojí a na obyčejné lidi se kašle.Však je to nebolí, oni tady jezdit nemusí a kdyby náhodou museli, hned by měli povolení,“ myslí si Jurišová.

Nespokojení jsou všichni obyvatelé Nesovic. „Uzavírka vyvolala velké pozdvižení. Důchodci, kteří moc nemohou chodit, se nedostanou do obchodu. Známí proto jezdí svým rodičům nakupovat. Naštěstí by měly být opravy hotové do čtrnácti dnů,“ doufá Florián. Někteří řidiči ale riskují a na přejezd jezdí, i když je tam vjezd zakázaný. „Jsou i jedinci, kteří na přejezd vjedou, ale riskují jak pokutu od policie, tak zdraví, kdyby je smetl vlak,“ upozornil Florián.

Uzavřít se ale přejezd neměl. Původně bylo v plánu, že alespoň místní ho můžou používat. „Úředníci pořád poukazují na nehodu, kdy vlak narazil do autobusu. Autobus jel ale na červenou a tenkrát neměly vlaky omezenou rychlost jako dnes, když Nesovicemi projíždějí. Navíc u železnice hlídá zaměstnanec s vysílačkou. Sám jsem ho viděl,“ doplnil Florián.