Od jejího zahájení do konce září dorazilo do areálu o dvanáct tisíc lidí méně než za celou loňskou sezonu. „Proto nyní předpokládáme, že letos v návštěvnosti přesáhneme stotisícovou hranici," sdělila mluvčí zámku Veronika Slámová.

Oubělická podotkla, že významně se na zvýšené statistice podílel fakt, že letos Slavkov slaví 600. výročí udělení městského znaku a ve městě se k této příležitosti konalo několik akcí. „Park se stal domovem také pro festival česko-slovenské hudby TopFest nebo jsme hostili koncert Lucie Bílé," zmínila Oubělická.

Připomněla také, že sezona ve Slavkově končí až v polovině prosince. Město ještě čekají svatomartinské hody, sraz upírů a v neposlední řadě Vzpomínkové akce na bitvu u Slavkova.

Návštěvnost
2015 / do konce září 2016

∙ zámek Bučovice: 7 500 / 9 752 lidí
∙ zámek Slavkov: 92 000 / 86 000 lidí
∙ Muzeum Vyškovska: 9 806 / 10 512 lidí (oba údaje jsou od dubna do konce září)

Zároveň už se památka připravuje na další sezonu. Jedním z jejích největších lákadel budou legendární Jethro Tull. V zámecké galerii bude vystavovat fotograf Jadran Šetlík. „Pro děti a školy jsme připravili interaktivní výstavu Kdo si hraje, nezlobí ve spolupráci s libereckou IQlandií. Také se zaměříme ještě víc na rodiny s dětmi a školní skupiny, pro které chystáme speciální prohlídkovou trasu," prozradila ředitelka.

Příprava nové prohlídkové trasy je v plném proudu i v Bučovicích. Jak už Vyškovský deník Rovnost informoval, bude interaktivní a otevřít se má v červnu. Podle kastelánky Jany Buriankové s sebou ponese menší přestavby.

Co se týká letošního roku na bučovickém zámku a návštěvnosti, i tam byla vyšší. „A to zhruba o dva tisíce. Od začátku sezony do konce září přišlo přes devět tisíc sedm set lidí. A to jsme ještě nezavřeli," pochvalovala si Burianková.

S velkým ohlasem se setkala květinová výstava, která už tradičně otevírá bučovickou zámeckou sezonu. „Úspěch jsme zaznamenali i v případě výstavy o háčkované módě. Kromě oblečení prezentovaného na panenkách zobrazuje i situace ze života v období baroka a rokoka. Nad naše očekávání zaujala i muže," usmívala se kastelánka. Výstava je stále k vidění.

Nárůst pak hlásí také Muzeum Vyškovska, pod něž spadá i to bučovické a kaple svaté Anny ve Vyškově. Na výstavy a další akce, které pořádá, přišlo zhruba o sedm set lidí víc než loni. „Co se týká nejnavštěvovanější akce, letos to rozhodně byla výstava České korunovační klenoty na dosah, ke které jsme uspořádali několik doprovodných programů jak pro školy, tak pro veřejnost. K dalším oblíbeným programům už tradičně patří Vyškovská muzejní noc, která se letos konala podvanácté, nebo také Dny evropského dědictví," vyjmenovala pracovnice muzea Ivana Fleková. Zároveň připomněla, že muzeum je otevřené celoročně.