Orba koňmo, štafety dvojspřeží, ovladatelnost v kládě, těžký tah. Stovky přihlížejících sledují ušlechtilá zvířata, která se připravují na sluncem zalitém poli u Hodějic. Dominuje mezi nimi chladnokrevník, silné a vytrvalé plemeno s klidnou povahou, které je využívané pro těžký tah při lesních pracích nebo v zemědělství. Jubilejní desátý ročník orby koňmo startuje. Dorazil i ojedinělý počet oráčů. „Máme devětadvacet soutěžících v orbě, což je u nás rekordní počet. Co mám zprávy od lidí, kteří jezdí nejrůznější mistrovství v orbě, tak nejvíc oráčů, dvaadvacet, bylo před časem v Německu. My jich máme ještě o sedm víc," netají spokojenost hodějický starosta Jiří Florian.

Na strniště vyrážejí první lichokopytníci. Rozvor má za sebou například Petr Měřínský z Hodějic. „Kůň musí poslouchat a dobře tahat, to je rozhodující. Pak je samozřejmě důležitý i kvalitní pluh. Ten my ale nemáme," směje se muž.

Soutěžící ukazují oba typy orby: rozvor i svor. Měřínského koně dělali v lese celý život. „Bydleli jsme nad Jevíčkem na Svitavsku, kde se spousta lidí živí prací v lese," oznamuje soutěžící.

Pečliví rozhodčí posuzují upravenost pozemku. Vnímají také celkový dojem ze spřežení. „I třeba ustrojení oráče," chlubí se s úsměvem Měřínský.

Někteří soutěžící se mezi brázdami pohybují sami, jiní mají pomocníka, který je u opratí povolený. „My jsme chladnokrevné koně koupili asi před dvěma lety, předtím jsme se zaměřovali na westernové soutěže a na vyjížďky do přírody. Na orbě jsme poprvé, prakticky jsme ještě neorali. Spíš se učíme. Ke koním mám vřelý vztah od dětství, dnes jsem tady s Lunou a Lenou, doma mám ještě hříbátko," popisuje další soutěžící David Nakládal z Vážan nad Litavou.

Diváci mezitím tiše přihlížejí. Děti se přišly potěšit z koní, starší ročníky poučit, ty nejstarší pak zavzpomínat. Letošní ročník je tak trochu věnovaný zakladateli unikátní hodějické tradice Zdeňku Musilovi. „Tehdy s nápadem přišel. Letos navíc slaví šedesátiny, koňáci přijeli hlavně díky němu," oceňuje starosta Florian.

SILNIČNÍ NÁKLAD

Připomíná i odpolední klání. Pro vozatajskou soutěž organizátoři postaví parkur před hlavní tribunou, soutěžící budou na čas a na dovednost parkur projíždět s bryčkou. „Pak je čeká ovladatelnost v kládě, kdy s ní koně jezdí slalom. Znovu na čas. Poslední soutěž je těžký tah, kdy se za koně přidá něco robustního. My máme přichystané asi devadesátikilové silniční obrubníky. Když kůň nemůže, jednoduše skončí. Je poháněný pouze křikem," vyjmenovává starosta.

Desátá, navíc rekordní. Orba koňmo se určitě zase vrátí. Už jenom proto, že na tohohle kdysi nepostradatelného pomocníka v hospodářství je mnohem příjemnější pohled než na dnešní techniku, která vyjíždí na pole.