Například Integrovaná střední škola ve Slavkově u Brna za posledních deset let zrušila čtyři obory. „Už se u nás neučí prodavačky, karosáři, švadleny ani čalouníci," potvrdila ředitelka školy Vladislava Kulhánková.

V současnosti je podle jejích slov ohroženým oborem truhlařina. „Dokud to ale bude možné, ponecháme ho. Má velkou tradici a absolventi jsou na trhu práce stále žádaní," uvedla Kulhánková.

Naopak vyškovská odborná škola zatím žádné obory rušit nemusela. Nad některými nicméně momentálně visí otazník. Žáci nemají takřka žádný zájem o to, učit se klempířem, pokrývačem nebo zedníkem. „Jestli budeme moci v nadcházejícím školním roce otevřít všechny obory, ještě v tuto chvíli není jisté," sdělil ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště ve Vyškově Petr Hájek.

Oba se pak shodují, že problém je hlavně v tom, že většina rodičů chce mít doma minimálně středoškoláka. „Nejlépe gymnazistu. Podle mě je to chyba systému školství. Po roce 1990 začali všichni upřednostňovat ekonomické a humanitní obory a ty naše šly stranou. Gymnázia by ale měla být výběrovými školami. Myslím, že by se tam nemělo dostat dítě s trojkami. Legislativně by mělo být ošetřené, že se na ně můžou hlásit pouze žáci do určitého průměru," poznamenal Hájek.

Kulhánková zase pamatuje, kdy se na krejčové hlásily dívky s vyznamenáním. „A byly rády, že se dostaly. Dnes se do učebního oboru dostane každý, kdo má zájem. Populární jsou a budou kosmetičky a kadeřnice," zmínila.

Chybí motivace

Řemeslníci jsou ale přesvědčení, že zájem o obory žáci mají, chybí však motivace. Ta navíc čím dál víc klesá s tím, jak přibývají velkoobchody, kde lidé koupí zboží o dost levněji. „Všechno dělá poptávka. Řemesla vymírají, protože lidé o kvalitní produkty nemají zájem," poukázal bučovický sklenář Radek Zálesák.

Jako příklad uvedl zakázku, kdy pro klienta dělal dvířka ke skříňce. „Musel jsem jet pro sklo, obrousit ho, vyvrtat, dopravit k zákazníkovi a namontovat. Jde o záležitost na půl dne a musím se nějak uživit. Jen sklo vyšlo na sedm stovek. Zákazníci se většinou ohrazují, že je celá skříňka i se dvěma skly stála patnáct set. A když mi navíc řekne, že ji pořídil v nějakém řetězci, mám chuť řemeslo pověsit na hřebík," povzdechl si Zálesák.

zájem o obory
Podle slov ředitele Střední odborné školy a Středního odborného učiliště ve Vyškově Petra Hájka je zájem o některé obory dlouhodobě malý. Letos se k přijímacím zkouškám přihlásilo nejméně těch, kteří chtějí být zedníky, klempíři a pokrývači: 

2015/2016
klempíř 4/4
pokrývač 0/1
zedník 11/7