Pokud řemeslníky brzy nenajdou, opravy budou muset kvůli počasí odložit až na příští rok. S podobnými problémy se na jihu Moravy potýkají nejen města a obce, ale také mnozí soukromí vlastníci.

Navíc zájem o řemeslné obory se podle ředitele Střední odborné školy ve Vyškově Petra Hájka rok od roku snižuje. Nové učně v posledních letech mohou spočítat na prstech. A o absolventy se firmy „perou“. „Každý týden za mnou do školy chodí jednatelé a snaží se získat studenty alespoň na praxi,“ uvedl Hájek.

Zájem o řemeslné obory
• Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vyškov letos přijala pouze pět budoucích zedníků, osm instalatérů a devět elektrikářů.

• Zájem rok od roku klesá.

• Nejméně žáků se dlouhodobě hlásí na obory pokrývač a klempíř.

• Ve Vyškově letos neměli jediného zájemce, v České republice jich nastoupilo pouze pár desítek.

Firmy tak často musí nabírat zájemce o práci, kteří nemají potřebné vzdělání ani zkušenosti. „Najít kvalifikované pracovníky je letos téměř nemožné. A to nejen z řad mladých, kteří se nedávno vyučili, nejsou ani starší řemeslníci,“ přiznal jednatel stavební firmy z Milešovic na Vyškovsku Vítězslav Černý. Kvůli spoustě zakázek by další zaměstnance uvítal.

V Blansku letos dlouho hledali řemeslné firmy na kompletní opravy tělocvičen tří základních škol. „Po třech týdnech od vypsání výběrového řízení se přihlásila pouze jedna. V minulých letech jich přitom za stejnou dobu usilovalo o zakázku klidně i deset,“ srovnával blanenský místostarosta Jiří Crha.

Radnice tak musela vypsat druhé výběrové řízení. Nakonec úspěšně. „Práci odvedli naprosto kvalitně, po této stránce si nemůžeme stěžovat,“ řekl tajemník města Josef Kupčík.

Profesionální discgolfisté i začátečníci vyzkoušeli nové hřiště ve Vyškově. Hráči si na vlastní kůži zkusili, že discgolf není vždy tak jednoduchý, jak se může na první pohled zdát.
Déšť nám nevadí. Discgolf se musí hrát hlavně srdcem, vysvětlil sportovec

Firmy nemají nyní o práci nouzi. Zakázky musejí spíše odmítat. „Do konce roku už téměř nemáme volné termíny. Nevíme, kam dřív skočit,“ potvrdil třeba tesař Petr Nečas z Letovic na Blanensku.

Zajistit potřebné práce je tak pro obce stále složitější. „Máme problém získat opraváře na silnice a chodníky. Některé firmy se ani neozvou,“ posteskl si starosta Uhřic na Blanensku František Komínek.

V Lovčičkách na Vyškovsku si proto hýčkají domácí živnostníky. „Pokud to zákon dovolí, tak je chceme podporovat. Máme tu stolaře, vodaře a menší stavební firmu. S některými opravami nám pomáhají oni,“ neskrýval starosta Lovčiček Martin Bartoš.

ADAM LUKŮVKA

Víceúčelové hřiště - ilustrační foto.
Marefské hřiště je hotové. Za stavbu zaplatilo vedení Bučovic půl milionu korun