Už u dveří vítá návštěvníky Společenského domu příjemné teplo, ve vzduchu se vznáší tisíce různých vůní, které návštěvníky tahají do všech světových stran, k některým z desítek stánků nahuštěných jeden na druhém, jak jen to kapacita dovolí. „Letos tu máme více než pětatřicet řemeslníků. Zájem vystavovat byl větší, než jsme schopní vzít,“ prozradila Jitka Schovancová, předsedkyně spolku KOS Křenovice, který jarmark pořádá.

Originální vánoční dárek si tu dnes vybere opravdu každý, stačí jen hledat. Malé válečníky jistě potěší krátký dřevěný mečík, hudebníci pak ocení práci řemeslníka, který zručně vyrábí píšťaly všech možných délek i tónin. Dráždivými vůněmi ke svému stánku láká návštěvníky kořenářka. Rozmarýn, levandule, mateřídouška. Lidé se zdravotními problémy by zase mohli ocenit plejádu léčivých směsí, například na prostatu, proti hučení v uších, proti cukrovce, nebo na vysoký tlak.

Přestože jarmark začal v devět hodin dopoledne, i v odpoledních hodinách je v sále velmi živo. Aby ne, jarmark už si lidé za poslední roky velmi oblíbili. Akce však láká i návštěvníky z okolí. „Jsme tady letos poprvé, překvapil nás velký počet stánků vzhledem k tomu, jak malá je to obec,“ řekl Jiří Koukal z Bučovic, který jarmark navštívil s manželkou. Oblíbenost akce si pořadatelé uvědomují a snaží se výběr řemeslníků každý rok nějak obměnit. „Někteří jsou tu ale každý rok. Lidé se už dopředu ptají, jestli zase přijedou,“ vysvětluje Schovancová.

Volejbalisté Sokola Bučovice - ilustrační foto.
Volejbalisté Bučovic potvrdili pozici lídra první ligy

Ve vesničce stánků a obchůdků tak každý najde něco, co polichotí jeho vkusu. Mohou to být dřevěné hračky, vláčky, betlémy, háčkované panenky, drátěné dekorace, ručně šité kabelky, nebo například voňavé mýdlové kytice. Co je dělá speciálními, kromě jejich krásy, je také přístup její autorky. „Jsem tu letos poprvé, nedělám to pro výdělek, je to takový můj koníček. Baví mě to, ale chce to také hodně trpělivosti,“ říká žena příliš skromná na to, aby uvedla své jméno.

Řemeslníků podobně zapálených do svého umu je zde většina. Akci začal spolek KOS pořádat, aby měli možnost představit svou činnost a aby především děti viděly, jaká řemesla existují a co vše se dá dělat. Kromě prohlížení se mohly také zapojit a vytvořit si v některé z dílniček hezký suvenýr. Zkusit si mohly například gravírování skla.